Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Ürkütücü kanser raporu!

Ürkütücü kanser raporu!

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre 2005 yılında dünyada 7.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, kanser nedeniyle geçen yıl dünyada 7.6 milyon insan hayatını kaybetti. Bu rakam, dünyadaki ölümlerin yüzde 13'ünü oluşturuyor. DSÖ, yetkililer ve politika oluşturucu mercilere kanserle mücadele konusunda rehber olabilecek öneriler ve programlar geliştiriyor.

DSÖ'nün bu çerçevede hazırladığı rapora göre, vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilecek 100'den fazla kanser tipi bulunurken, 2005 yılında dünyada 7.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu rakam, aynı yıl toplam 58 milyon olduğu bildirilen ölüm vakalarının yüzde 13'ünü oluşturdu. Önlem alınmadığı takdirde kanser nedeniyle, önümüzdeki 10 yıl içinde 84 milyon insanın daha hayatını kaybedeceği öngörülüyor.

Kansere bağlı ölümlerin yüzde 70'den fazlası, düşük ve orta gelir grubu olan ülkelerde görüldü.

En sık ölüm nedeni kanser olan kanser tipleri

Dünya üzerinde erkeklerde en sık ölüm nedeni olan 5 kanser tipi, akciğer, mide, karaciğer, kalın bağırsak (kolorektal) ve yemek borusu olarak sıralandı.

Raporda, dünyada kadınlarda görülen ve en fazla oranda ölümle sonuçlanan 5 kanser tipinin ise meme, akciğer, mide, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim boynu (serviks) kanseri olduğu yer aldı.

Tütün kullanımı, tek başına kanserin dünyadaki en büyük önlenebilir sebebi olurken, dünya genelindeki kanserlerin beşte biri kronik bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkıyor. Buna göre, human papilloma virüsü (HPV), rahim boynu (serviks) kanserine; hepatitis B virüsü ise karaciğer kanserine neden olabiliyor.

DSÖ'nün raporu, kanserlerin üçte birinin erken teşhis edilip yeterli şekilde tedavisinin sağlanması halinde iyileşebileceğini de ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 21.07.2006
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.