Sağlık

Üretilen böbrek hayvanlarda iyi sonuç verdi

Üretilen böbrek hayvanlarda iyi sonuç verdi

Amerikalı uzmanlar, bir inekten aldıkları hücreleri kopyalayarak elde ettikleri embriyonun hücrelerinden laboratuvarda yedek böbrek üretmeyi başardılar. Klonlama için hücresi alınan ilk ineğe nakledilen böbrekler, vücut tarafından reddedilmediği gibi, idrar üretmeye de başladı.

Bilimadamları gelecekte kişiye özel böbrek, kalp, akciğer gibi yedek organ üretilmesi konusunda önemli bir adım attılar. Amerikalı uzmanlar, bir inekten aldıkları hücreleri kopyalayarak elde ettikleri embriyonun hücrelerinden laboratuvarda yedek böbrek üretmeyi başardılar. Klonlama için hücresi alınan ilk ineğe nakledilen böbrekler, vücut tarafından reddedilmediği gibi, idrar üretmeye de başladı.

Organ klonlaması projesi Massachusetts'deki Advanced Cell Technology (ACT) Kurumu'nun başkan yardımcısı Dr. Robert Lanza'nın liderliğinde gerçekleştirildi. Araştırmacılar bir inekten tek bir deri hücresi aldılar. Başka bir inekten de bir yumurta alındı. Yumurtada donör ineğe ait tüm DNA izleri temizlendi. Sonra yumurta elektrik füzyonuyla ilk ineğin hücresiyle döllendirildi. Döllenme sonucu ineğin genetik kopyası olan bir embriyon elde edildi.

Embriyon 8 haftalık olduğunda fetustan henüz gelişimini tamamlamamış, böbrek hücreleri alındı. Öte yanda polykarbonattan minik böbrek iskelesi hazırlandı. Laboratuvar ortamında böbrek hücreleri bu kalıpların etrafını sarmaya başladı. Minyatür böbreklere birer tüple de polyetilen poşetcik bağlandı. Bu poşetler yapay idrar torbası görevi görecekti.

Böbrek üniteleri yaklaşık 2.5 santim boyutuna geldiğinde, DNA'sı alınan ineğin deri altına yerleştirildi. Toplam 31 ünite deri altına nakledilirken, bunların bir kısmı kontrol amaçlı yerleştirilen başka bir hayvana ait böbrek hücreleriydi.

İDRAR ÜRETTİ

Üç ay sonra üniteler hayvandan çıkarıldığında, bilimadamları kontrol hücrelerinin bağışıklık sisteminin saldırısına uğrarken, hayvanın genetik kopyasından elde edilmiş böbrek hücrelerinin tıpkı gerçek böbrek gibi damar salmaya başladığını ve yapay idrar torbasında idrar benzeri bir sıvının biriktiğini gördüler.

Organ naklinde en sık görülen sorun, yeni organın vücut tarafından ''yabancı'' olarak algılanıp reddedilmesi. Oysa kişinin kendi hücreleri kullanılarak elde edilecek organların reddedilme olasılığının bir hayli az olacağı söyleniyor. ACT'nin iyimserliğine rağmen, aynı metotla insanlar için de organ üretilmesi etik açıdan şimdilik mümkün görünmüyor. Kimsenin yedek organ üretilmesi için 8 haftalık embriyolar büyütülüp bunların öldürülmesine sıcak bakmayacağı vurgulanıyor. Ancak bu araştırmanın gelecekte kök hücrelerinden insanlar için yedek organ üretilmesi çalışmalarına hız vermesi bekleniyor.
Yayın tarihi: 04.06.2002
564
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.