Sağlık

Unutkanlık nasıl önlenir?

Unutkanlık nasıl önlenir?

Sürekli faal olmak, arkadaş ve aileyle vakit geçirmek unutkanlığı engelliyor.

Yaş ilerledikçe unutkanlığın arttığı bilinen bir gerçek. Yeni şeyleri öğrenmek, daha önce bilinen isimleri ve kelimeleri hatırlamak veya gözlükleri bulmak daha uzun zaman alabilir. Bunlar genellikle ciddi bellek kusurlarının değil, ılımlı bir unutkanlığın bulgularıdır. Ancak kişinin daha önce bildiği yerde kaybolması, tekrar tekrar aynı soruyu sorması, yön işaretlerine uyamaması, zaman, yer ve kişiler hakkında net olamaması, kendi bakımını yapamaması ciddi hafıza problemleridir.

İlaçların etkisi olabilir mi?

Uzm. Dr. Abdullah Özkardeş, unutkanlık ve unutkanlığın yol açtığı ciddi bellek kusurlarına karşı önerilerde bulunuyor. Bazı tıbbi nedenler, ciddi bellek sorunlarına yol açabilir Bu problemler, tedaviye başlamadan önce giderilmeye çalışılmalıdır. Bellek sorunlarına yol açan tıbbi nedenler arasında şunları saymak mümkündür; bazı ilaçların yan etkileri, depresyon dehidratasyon denilen vücutta yetersiz sıvı olması, sağlıklı gıdaları yeterli kadar alamama veya vücutta vitamin ve mineral eksikliği, küçük kafa travmaları troid problemleri.. Üzgün olma, yalnız, kaygılı ve sıkıntılı olma kafa karışıklığına ve unutkanlığa yol açabilir. Aktif olmak, arkadaşlarına ve ailesine daha çok zaman ayırmak ve yeni beceriler öğrenmek yararlı olabilir. Ayrıca tedavi için bir doktora görünmek gerekir.
Yayın tarihi: 02.01.2007
1827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.