Sağlık

Ünlü parfümlerde kanser tehlikesi

Ünlü parfümlerde kanser tehlikesi

Dünyaca ünlü Chanel 5, Christian Dior'un Poison, Calvin Klein'ın Eternity, Lancome'un Tresor gibi parfümlerde kansere yol açan kimyasal madde oranının yüksek olduğu ileri sürüldü.

İsveç hükümetinin tayin ettiği Analycen Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmada, 34 tanınmış markanın parfümlerinin dörtte üçünde kısırlığa yol açan ''di-ethylhexyl phthalate'' (DEHP) ile diğer ''phthalate'' çeşitlerinin bulunduğu saptandı. Bu zararlı kimyasal maddelerin genital anormalliklere ve genç erkeklerde prostat kanserine yol açtığı iddia edildi.

Avrupa Komisyonu, erkek çocukların yüzde 4'ünün cinsel organlarında anormalliklere neden olan kimyasal maddenin yasaklanması önerisini gündeme getirdi. Phthalate'in cilt üzerinden veya nefes yoluyla kadınların kan dolaşımına karıştığı yolunda deiller bulunduğunu söyleyen bilim adamları, son yüzyılda bu türlü hastalıkların on misli çoğaldığına ve hastaların onda dokuzunun tedavi edildiğine dikkat çekti.
Yayın tarihi: 25.11.2002
618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.