Sağlık

Uluslarası Herpes Haftası

Uluslarası Herpes Haftası

Genital herpes cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyebilir.

Uluslararası Herpes Haftası 2005, Herpes virüsü taşısın taşımasın, enfeksiyon riski olan veya herpesli bir aile üyesi ya da arkadaşına destek veren tüm insanları 'Herpes hakkında bilgi edinmeye' teşvik etme amacını güdüyor. Bu hafta dahilinde gerçekleştirilecek bilinçlendirme çalışmaları ile herpes hakkında pek çok yanlış bilgi ve inanışın halen var olduğunun da altı çizilerek sağlık profesyonellerinden, yerel destek gruplarından ve Uluslararası Herpes Birliği (IHA) gibi global organizasyonlardan kapsamlı destek ve bilgi alınabileceği vurgulanacak.

Şu anda genital herpesi olan insanların % 80'inin herpes virüsünü taşıdığı hiçbir zaman teşhis edilmemiştir. Herpes Simplex virüslerinin (HSV-1 ve HSV-2) nasıl bulaştığı ve nasıl kontrol altına alındığı konularının daha iyi anlaşılması dünya nüfusunun % 50'den fazlasını etkilediği tahmin edilen virüsün yayılmasının ortaya çıkaracağı sonuçları azaltmaya yardımcı olacaktır. Hali hazırda virüsü taşıyanların tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı seçimleriyle ilgili daha iyi bilgilendirilmeleri genital herpesin daha etkili kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Uluslararası Herpes Haftası'nı yürüten organizasyon IHA'nın Başkanı Charles Ebel haftayla ilgili olarak "Herpes'in daha iyi anlaşılması bu virüsü taşımadığını düşünen insanlar için bile çok yararlı olacaktır. Herpes semptomları başka hastalıkların semptomları ile karıştırılabiliyor bu nedenle de birçok insan herpes ile ilgili yardım arayışına girmiyor dolayısıyla da doğru teşhis ve tedavinin yararlarından mahrum kalıyor. Eğitim bunun değişmesini sağlayabilir. İkinci olarak, insanlar herpesin nasıl bulaştığını öğrenirse, toplum sağlığına daha iyi hizmet verilebilir. Bu, herpes virüsü taşıyan hastalar için özellikle önemlidir, böylece gerekli durumlarda önlemlerini alabilirler. Son olarak, bu hastalıkla ilgili hastaya da olumsuz etki eden yanlış bilgiler ve bu yanlış bilgilerin sebep olduğu sosyal utancı azaltabilirsek, herkes kazançlı çıkacaktır ." dedi.

Yüzde görülen herpes (uçuklar) ve genital herpes, herpes simplex virüsünün birbiri ile yakından bağlantılı iki tipi HSV-1 ve HSV-2 nedeniyle oluşmaktadır. HSV-1 çok yaygın bir suştur ve genellikle yüzdeki uçuklara sebep olur. HSV-2 ise daha sıklıkla genital uçuklar ile bağlantılıdır. Ancak iki virüs tipi arasında çapraz enfeksiyon oluşur ve dünyanın bazı bölgelerinde genital herpes daha çok artan oranda HSV-1 nedeniyle oluşmaktadır.

Genital herpes cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyebilir. Başlangıçta görülen klasik bulgular, acı veren kaşıntılı kabarcıklar, genital bölgeyi etkileyen yumrular, döküntüler ve idrar yaparken duyulan ağrıdır. Ancak çoğu insan enfekte olduğunun farkına varmaz: HSV-2 ile enfekte olanların % 20'sinde hiçbir işaret ve bulgu görülmez ve virüsün varlığından hasta haberdar olmaz. Aynı şekilde enfekte olanların %60'ında bulgular o kadar hafif ve atipiktir ki virüsü taşıdıklarını fark etmezler.


Her ne kadar genital herpesin bilinen tam bir tedavisi yoksa da, antiviral tedavi, hastalığın alevlenmelerinin sıklığını, şiddetini ve süresini azaltmada çok etkilidir. Tedavi, alevlenme ilk ortaya çıkışında birkaç gün sürebilir (atak tedavisi). Alternatif olarak, alevlenmeleri önlemek isteyenler veya alevlenmeler arasındaki viral yayılmayı azaltmak isteyenler için, tedavi, birkaç ay veya yıl boyunca günlük olarak sürdürülebilir (baskılayıcı tedavi).

Genital herpes, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ama bu rahatsızlığın tedavisindeki son gelişmeler, cinsel partnerlere geçmesi riskini azaltma yolunda çok değerli bilgiler sağlamıştır. Yeni yapılan büyük bir çalışma, valasiklovir ile günde bir adet uygulanan baskılayıcı tedavinin, cinsel aktivitede güvenlik tedbirleri alındığında, genital herpesin enfekte olmamış partnere geçme riskini büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

Herpes teşhisi konmuş insanların, bu rahatsızlığı kontrol altına almaları için en önemli noktalardan biri bilgi. Hastalık ile ilgili daha detaylı bilgi için: www.genitalherpes.gen.tr
Yayın tarihi: 04.11.2005
2627
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.