Sağlık

'Uluslararası Tuvalet Temizliği Yılı'

'Uluslararası Tuvalet Temizliği Yılı'

BM, 2008 yılını "Uluslararası Genel Tuvalet Temizliği Yılı" ilan etti.

BM'de düzenlenen törene BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Genel Sekreterin ekonomik ve sosyal işlerden sorumlu yardımcısı Çinli diplomat Şa Zukang, Hollanda Prensi Willem-Alexander ile BM Çocuklara Yardım Örgütü UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Bankası yetkilileri katıldı.

Kalkınma hedefi için şart
Genel Sekreter Ban Ki-Moon törende yaptığı konuşmada, temiz tuvaletlere sahip olmanın özellikle çevre, eğitim, cinsiyet eşitliği, çocuk ölümlerinin ve fakirliğin önlenmesi gibi hedefleri içeren Bin yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmayla temelden bağlantılı olduğunu belirtti. Ban, "Dünyada her hafta 42 bin kişi, kirli su ve yetersiz tuvalet koşulları nedeniyle hayatını kaybediyor, bu durum kabul edilemez" dedi.

Genel Sekreterin ekonomik ve sosyal işlerden sorumlu yardımcısı Şa Zukang da açılış konuşmasında, "tuvaletin pis bir sözcük olmadığını, tam tersine insanların refahı ve sürdürülebilir kalkınması için son derece kritik bir faktör olduğunu" belirtti.

Amaç hastalıkları önlemek
Hollanda Prensi Willem-Alexander da yaptığı konuşmada 2008 yılında amaçlarının, dünyada genel tuvalet temizliğine yönelik gerekli bilinci yaratarak, kampanyalar düzenleyerek, herkesin temiz tuvalet koşullarına sahip olmasını sağlamak ve hastalıkları önlemek olduğunu söyledi.

BM Çocuklara Yardım Örgütü UNICEF'in Başkanı Ann Veneman ise okullarda temiz tuvaletlerin ve el yıkama koşullarının, özellikle kız öğrencilerin okula devam etmelerinde çok etkili bir rol oynadığını belirterek, okullarda tuvalet olmaması ya da kirli tuvaletler yüzünden pek çok ülkede kız öğrencilerin okul eğitimini yarıda bıraktığını vurguladı.

Çocuk ölümlerine neden oluyor
BM Genel Kurulu geçen yıl aralık ayında aldığı kararla 2008 yılının "Uluslararası Genel Tuvalet Temizliği Yılı" olarak kabul edilmesini öngörmüştü. BM verileri, kirli su ve hijyenik olmayan tuvalet koşullarının dünyada her yıl 1,5 milyon çocuğun ölümüne zemin hazırladığını ve şu anki koşulların devam etmesi halinde 2015 yılında dünyada 2,4 milyar insanın temel tuvalet temizliğinden mahrum kalacağını belirtiyor.

NTV-MSNBC
Yayın tarihi: 28.11.2007
1021
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.