Sağlık

Ultrason, bebek için metro treni gürültüsüne eşit

Ultrason, bebek için metro treni gürültüsüne eşit

Ultrasonun, anne karnındaki bebek için, istasyona gelmekte olan metro treni gürültüsüne eşdeğer gürültü çıkardığı kaydedildi.

ABD´nin Minnesota eyaletindeki Rochester Mayo kliniğinde çalışan bilim adamı James Greenleaf ve ekibi, insan kulağının en fazla 16-18 kilohertz frekansları duyabildiğini, ultrason dalgalarının, frekansı 2ile 20 megahertz arasında olduğu için hastalar tarafından algılanmadığını belirttiler.

Greenleaf, ultrason cihazından gönderilen elektrik sinyallerinin rahim içinde titreşimlere neden olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Bilim adamları, su içinde çalışan özel bir mikrofonu bir kadının rahmine yerleştirdiklerini söyleyerek, cihaz başlığının doğrudan mikrofona tutulduğunda gürültü şiddetinin 100 desibel olduğunu kaydettiler.

Gündüzleri sürekli 60 desibel ve geceleri 50 desibel şiddetinde gürültüye maruz kalan insanların sağlığının olumsuz etkilenebileceğini ifade eden bilim adamları, ultrason cihazının başlığının doğrudan bebeğin kulağına tutulmamasını önerdiler.
Yayın tarihi: 03.03.2003
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.