Sağlık

Ucuz ilaç uygulaması sakınca yaratıyor

Ucuz ilaç uygulaması sakınca yaratıyor

Hekimin hastaya reçete ettiği ilacın yerine, biyoeşdeğerliliği kanıtlanmamış başka bir ilacın, sadece ucuz olduğu için verilmesinin doğru olmadığı bildirildi.

Hasta Hakları Platformu´ndan yapılan yazılı açıklamada, SSK ve Bağ-Kur´dan sonra Emekli Sandığı´nın da ucuz ilaç şeklinde nitelendirilen uygulamaya geçtiği anımsatıldı.

Benzer iki ilaçtan ucuz olanının tercih edilmesine kimsenin itirazının olmaması gerektiği belirtilen açıklamada, ancak ucuz diye hastaya verilen ilaçla, hekimin reçete ettiği ilacın gerçekten benzer ve aynı etkinliğe sahip olduğunun kanıtlanmış olması gerektiği vurgulandı.

İki ilaçtan hangisinin hangi ölçüde tedavi edici olduğunu çoğu zaman hekimlerin belirlemesinin mümkün olmadığı bildirilen açıklamada,şunlar kaydedildi: ´´Bunun bilinmesi için yeterli donanma sahip laboratuvarlarda biyoeşdeğerlilik çalışmaları yapılmalıdır.

Sosyal güvenlik kurumlarının, biyoeşdeğerlilik araştırmasıyla etkinlik ve güvenliğininbenzer olduğu kanıtlanmış ilaçlar arasında ucuzuna ödeme yapmaları makul bir yaklaşımdır. Ancak, hekimin hastaya reçete ettiği ilacın yerine, biyoeşdeğerliliği kanıtlanmamış başka bir ilacın, sadece ucuz olduğu için verilmesi doğru değildir.

Bu yaklaşım, tedaviyi olumsuz olarak etkileyebilir ve hastaların zarar görmesine yol açabilir. Ayrıca etkin olmayan bir ilaçla tedavinin ucuz olmayacağı da açıktır. Çünkü etkisiz tedavi genellikle daha maliyetli yeni tedavileri gerektirebilir.´´
Yayın tarihi: 04.03.2003
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.