Sağlık

Ücretsiz tokluk kan şekeri taraması

Ücretsiz tokluk kan şekeri taraması

Türkiye Diabet Cemiyeti, Novartis ilaç firmasıyla birlikte ikinci kez ücretsiz tokluk kan şekeri ölçüm kampanyasını başlattı.

Türkiye Diabet Cemiyeti 2. Başkanı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, yılda en az bir kez 2 dakika ayrılarak yaptırılacak tokluk kan şekeri ölçümüyle 5-10 yıl sonra saptanabilecek diyabetiklerin yakalanabildiğini belirtti. Prof. Hatemi, 'gizli diyabet' olarak adlandırılan tokluk kan şekeri yükselmesinin önemini dile getirerek açlık kan şekerinin ancak hastalık başlayınca yükselebileceğini belirtti.

Prof. Hatemi, 'Oysa tokluk kan şekerine bakılarak, açlık kan şekeri ile ancak 5-10 yıl sonra bulunabilecek diyabetikler yakalanabiliyor. Sinsi bir hastalık olan diyabetin ortaya çıkması, 5-10 yılı buluyor.

Açlık kan şekeri yüksek olmayan, ancak tokluk kan şekeri 140-200 olanlar 'aday diyabetik' sayılır' dedi. Diyabetli olsun ya da olmasın 20 yaş üstü herkesi 21 Kasım'a kadar sürecek kampanyaya katılmaya çağıran Prof. Dr. Hatemi, ölçümlerin cemiyetin Harbiye'deki ana binası ile Kadıköy Göztepe Tanzimat Sokak'taki dispanserde gerçekleştirildiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 20.11.2005
636
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.