Sağlık

Ücretsiz diyabet okulu

Ücretsiz diyabet okulu

Diyabetle sağlıklı ve kontrollü bir yaşam sürdürmek için gerekli tüm bilgilerin verileceği ve en yeni tedavi yöntemlerinin anlatılacağı diyabet okullarına katılım ücretsiz...

Memorial Sağlık Grubu'nun diyabet hastaları için başlattığı Diyabet Okulu konferansları, Memorial İstanbul Hastanesi ve Memorial Ataşehir Tıp Merkezi'nde Mart ayında başlıyor.

Diyabetle sağlıklı ve kontrollü bir yaşam sürdürmek için gerekli tüm bilgilerin verileceği ve en yeni tedavi yöntemlerinin anlatılacağı Diyabet Okullarına katılım ücretsiz.

Diyabet Okulu'nda diyabetle uzun süre yaşamın sonucunda doğabilecek problemlere karşı alınabilecek önlemler, hastalığın sistemik yan etkileri, ilaç ve insülin tedavisi, diyabette cinsellik, gizli şeker, diyabette beslenme, ayak sağlığı, göz ve kalp sağlığı, diyabette ağız ve diş sağlığının korunması gibi pek çok konuda hastalara bilgiler verilecek.

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi'nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, eğitimin diyabet hastaları için önemi hakkında bilgi verdi.

"Diyabet eğitimi ile diyabetinizi kontrol altında tutun"

Diyabeti kontrol altına alabilmenin ilk adımı diyabeti öğrenmektir. Diyabetin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için, diyabetli bireyin tedavi sürecine aktif bir şekilde katılması gerekir. Hasta, kendi kendine bakım kararları verebilmek ve hastalığını kontrol altına alabilmek için birtakım bilgilere ihtiyaç duyar. Hasta, bu bilgileri ancak diyabet eğitimi ile edinebilir.

Diyabet, Avrupa'da körlüğe neden olan hastalıklar içinde birinci sıradadır. Bacak kesilmelerinin yarısından fazlasının sorumlusudur ve böbrek yetersizliğinin en önemli sebeplerinden birisidir.
Eğitim programına alınan diyabetlilerde hastalığın yol açtığı organ hasarları %80, diyabetik ayak sorunlarından dolayı bacak, ayak kesilmeleri %50, acil tedavi gerektiren diyabet komaları %70 oranda daha az görülür. Ayrıca eğitimle ilaç kullanma oranı, hastanede yatış süresi, maliyet azalır.

"Diyabet okulu ile hasta kendi kendine bakmayı öğrenir"

Kişiler işittiğini unutabilir, gördüğünü hatırlar; fakat yaptığını anlar. O halde diyabet eğitiminde izlenmesi gereken yol, uygulamalı eğitim vermektir. Diyabet eğitimi diyabetli hastanın diyabeti, diyabetin yaşamı üzerindeki etkilerini ve bu etkilerle nasıl başa çıkacağını ayrıntılı bir şekilde öğrenmesini sağlar.
Eğitim verilecek ilk başlıklardan biri, evde kendi kendine şeker takibini öğretmek olmalıdır. Çünkü ev şartlarında glisemi takibi; diyabetli ve ailesinin tedaviye aktif katılımını sağlar, tedavi hedeflerine ne kadar ulaşıldığını saptamaya yardımcı olur.

"Diyabet eğitimi tedavi sürecinin bir parçasıdır"

Eğitim, diyabet tedavisinin bir parçasıdır; diyabetlinin hastalığı ile yaşamaktan kaynaklanan problemlerini doktoru ile paylaşmasına imkan yaratır. Ancak hasta bir seferlik eğitim yerine, diyabetini yaşam boyu kontrol altına alacak sürekli bir eğitimi benimsemelidir.

Uzman doktorların katılımıyla gerçekleşecek olan Diyabet Okulları, Memorial İstanbul Hastanesi ve Memorial Ataşehir'de eş zamanlı başlayacak olup, katılımcılar 5 haftalık kursa ücretsiz kayıt yaptırarak katılabileceklerdir.


Program:

Başlangıç Tarihi: 6 Mart 2010
Bitiş Tarihi: 3 Nisan 2010
Tarih: Cumartesi günleri (5 hafta boyunca)
Saat: 11.00 -12.30
Yer: Memorial İstanbul Hastanesi Konferans Salonu / Memorial Ataşehir Konferans Salonu
Bilgi ve kayıt için: 444 7 888

Katılım ücretsizdir.Yayın tarihi: 02.03.2010
723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.