Sağlık

Ücretsiz ağız ve diş muayenesi!

Ücretsiz ağız ve diş muayenesi!

Diş Koruma Günleri başladı... Kampanya kapsamında dileyenler kendilerine en yakın gönüllü diş hekimine muayene olabilecek.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Colgate'in, Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Diş Koruma Günleri 2003 kampanyası, tüm illerde başladı. 25 Ekim'e kadar sürecek kampanyada, dileyenler, ücretsiz ağız ve diş muayenesi yaptırabilecek.

Kampanya hakkında bilgi almak isteyen ve kendisine en yakın diş hekiminin adres ve telefonuna ulaşmak isteyenlere, 0 800 261 23 12 numaralı ücretsiz danışma hattı 08.30-22.30 saatleri arasında hizmet verecek.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Yıldırım, 6 yaş grubundaki çocukların sadece yüzde 17'sinin süt dişlerinde çürük bulunmadığına dikkati çekti. "Kampanyada asıl hedefimiz çocuklar" diyen Yıldırım, kampanya çerçevesinde, 6-12 yaş arası çocuklara çürük önleyici uygulamanın ücretsiz gerçekleştirileceğini anlattı. Celal Yıldırım, kampanya ile topluma ağız-diş sağlığı eğitimi vermeyi ve koruyucu diş hekimliğini yaygınlaştırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Celal Yıldırım, Diş Koruma Günleri'nin, Türkiye'de koruyucu diş hekimliği bilincinin oluşması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. "Ülkemizde, diş çürüğü veya herhangi bir rahatsızlık bulunmadan sadece kontrol için diş hekimine başvurma alışkanlığının yok denecek az olduğuna" dikkati çeken Yıldırım, koruyucu diş hekimliğinin sunduğu olanaklardan daha fazla yararlanılmasını amaçladıklarını bildirdi.

Geçtiğimiz 3 yıl içinde yaklaşık 360 bin kişinin kampanyanın sunduğu imkanlardan yararlandığını hatırlatan Yıldırım, bu yıl 80 bini çocuk olmak üzere toplam 200 bin kişinin katılımını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Yıldırım, yaptıkları bir araştırmaya göre, çocukların sadece yüzde 57'sinin her gün dişlerini fırçaladığını, yüzde 81'inin de bir diş fırçasına sahip olduğunu dile getirerek, Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kişinin ise hiç diş hekimine gitmediğini söyledi.

Türkiye'de kişi başına diş macunu tüketiminin yılda 85-89 gram olduğuna dikkati çeken Yıldırım, bunun İngiltere'de 480 gram, İtalya'da ise 270 gram olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 07.10.2003
643
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.