Sağlık

Uçak yolcusu hamilelere öneriler

Uçak yolcusu hamilelere öneriler

Yolculuğa çıkmadan önce tıbbi raporlarınızın bir kopyasını ve doktorunuzun telefon numarasını alın. Gerektiğinde çıkarabileceğiniz şekilde kat kat giyinin. Emniyet kemerinizi göbeğinizin üstünde değil altında tutun. Bel ağrısına karşı yanınıza yastık alın. Uçuş heyecanı için yanınızda zencefil çayı veya nane çayı bulundurun.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı, yaptığı yazılı açıklamada, uçak yolculuğuna çıkacak hamilelerin, "tıbbi raporlarının bir kopyasını ve doktorlarına acil durumda ulaşılabilecek telefon numarasını" yanlarında bulundurmaları gerektiğini hatırlattı.

Hamilelerin uçakta koridor tarafında oturmasının hareket kolaylığı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Hancı, rahat ve bol kıyafetlerle topuksuz ayakkabı giyilmesinin, yolculuk süresince kadınları rahatlatacağını ifade etti. Prof. Dr. Hancı, hamilelere şu önerilerde bulundu:

Uçakta verilen yemeği beğenmeme olasılığına karşı, yanınızda yiyecek bir şeyler götürün.

Tıbbi raporlarınızın bir kopyasını ve doktorunuza acil durumda ulaşabileceğiniz telefon numarasını alın.

Gerektiğinde çıkarabileceğiniz şekilde kat kat giyinin.

Emniyet kemerinizi göbeğinizin üstünde değil altında tutun.

Bel ağrısına karşı yanınıza yastık alın.

Uçuş heyecanı için, yanınızda sakinleştiren zencefil çayı veya nane çayı bulundurun.

Uçuş sırasında, her 2 saatte 1 litre su içmeye çalışın.
Yayın tarihi: 12.09.2003
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.