Sağlık

Üç milyon kişinin başı ağrıyor

Üç milyon kişinin başı ağrıyor

Baş ağrısı nedeniyle sağlık kurumlarına başvuran hastaların yarısında süregen günlük baş ağrısı (SGB), hekime başvuran SGB hastalarının yüzde 80' ında da aşırı ilaç kullanma alışkanlığı bulunuyor.

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Baki Göksan, SGB' nin toplumda görülme sıklığının yüzde 3-5 olduğunu belirterek, "Bu da ortalama 3 milyon demektir. Bu hastaların yüzde 75'inde migren, yüzde 15'inde yeni sürekli baş ağrısı, yüzde 10'unda episodik gerilim baş ağrısından gelişen süregen gerilim baş ağrısı bulunuyor" dedi.

SGB'nin genelde 20 yaşlarında başladığına da dikkat çeken Prof. Dr. Göksan, bu hastalarda uyku problemleri, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları ve aşırı yorgunluk şikayetleri görüldüğünü söyledi.

Göksan, SGB hastalarının ağrılarını geçirmek için devamlı ilaç aldıklarını ve sonuçta aşırı ilaç kullanma alışkanlıkları oluştuğunu da anımsatarak şöyle devam etti:

"Hastanın bu alışkanlığından vazgeçmesinde hekime büyük görev düşer. Alışkanlık halinde kullandığı ilaçların sorgulanması ,eğer böyle bir alışkanlık varsa bu durumun ağrının kötüleşmesindeki önemi ve oluşabilecek yan etkileri açısından bilgilendirilmesi gerekir.

Aşırı ilaç kullanmaya devam edildiğinde tedaviye yönelik uygulamaların da sonuçsuz kalacağının vurgulanması, hasta ve yakınlarına anlatılarak iş birliği sağlanmalıdır. Bu ilaçların kesilmesinden sonraki ilk 10 günlük dönemde ilaçların kesilmesine bağlı olarak baş ağrılarında kötüleşme olabileceği hastaya anlatılmalı ve hasta da buna hazırlıklı olmalıdır."
Yayın tarihi: 09.05.2005
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.