Sağlık

Türkiye'nin yüzde kırkdördü sigara içiyor

Türkiye'nin yüzde kırkdördü sigara içiyor

Sigaraya bağlı ölümlerde dünyadaki artış hızı 'yüzde 33' olduğunu, artışın yüzde 75´inin 'gelişmemiş ülkelerde' yaşanıyor. Kanserlerin yüzde 35´i 'beslenme ve çevre', yüzde 30 'sigara', yüzde 5-10 'enfeksiyon' ve yüzde 5-10´u da 'yanlış ve güvensiz seksten' kaynaklanıyor.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, İzmir´in Türkiye´nin 'kanser kayıt merkezi' haline getirileceğini bildirdi.

İzmir´deki 'Sigarasız Temiz Bir Dünya Etkinlikleri' programının açılışında konuşan Prof. Dr. Murat Tuncer, geçen hafta Cenevre´de toplanan Dünya Sağlık Asamblesi´nde, Türkiye´nin Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu´na dahil edildiğini belirtti.

Tuncer, İzmir´in de aralarında bulunduğu 10 kentte 'kanser kayıt merkezleri' oluşturulacağını kaydederek, şöyle konuştu:

'İzmir, Türkiye´de kanser kayıtları ve takibinin en iyi yapıldığı yer. İstatistiki bilgilerde İzmir kabul edilebilir kanser kayıt merkezidir. Bu kıvanç vericidir. Diğer illerden gelecek bilgiler İzmir´de toplanacak ve düzenli olarak kanser kaydı ve takibi yapılacaktır.'

Sigaranın kanser oluşumundaki etkisinin tüm dünya tarafından kabuledildiğine dikkati çeken Tuncer, 'Sigara, dünyadaki en etkili kitle imha silahıdır. Hiçbir insan kaynaklı bomba sigara gibi dünyada her 8 saniyede bir kişinin ölümünü sağlayamıyor' dedi.

Tuncer, Türkiye´de sigara bırakma oranının yıllık yüzde 10´u bile bulmadığını, ABD´de bunun yüzde 55-60´lara ulaştığını kaydetti.

Dünyada her yıl 10 milyon yeni kanser tanısı konulduğunu bildiren Tuncer, 'Türkiye´de 66 milyon insanın yüzde 44´ü sigara içiyor. Ülkemizde sigara başlama yaşı 11´dir' diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Levent Kıdak ise İzmir´de 1995-1996 yılları arasında kansere yakalanan 4500 erkeğin yüzde 48.2´sinin hastalığına sigaranın yol açtığının belirlendiğini söyledi.
Yayın tarihi: 26.05.2003
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.