Sağlık

Türkiye'nin tansiyonu yüksek!

Türkiye'nin tansiyonu yüksek!

Dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında ilk sırayı alan hipertansiyon (yüksek tansiyon), Türkiye'de erişkinlerin 3'te 1'inin sağlık sorunu... İşte doğru bilinen yanlışlar...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı, Türkiye'de hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 33 olduğunu, 18-75 yaş arası erişkin nüfustaki her 3 kişiden 1'inde hipertansiyon görüldüğünü söyledi. Kabakçı, 60 yaşından sonra hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 70'lere çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Kabakçı, ABD'de geçen yıl yayınlanan bir raporda, 55 yaşında, kan basıncı normal, hipertansiyonu olmayan kişilerin yüzde 90'ında hayatlarının geri kalan kısmında hipertansiyon ortaya çıkacağının belirtildiğini kaydetti.
Kalp ve damar hastalıklarında en önemli risk faktörünün hipertansiyon olduğunu vurgulayan Kabakçı, ABD'de hipertansiyonun kontrol oranının yüzde 27, Türkiye'de ise yüzde 13-14 civarında kaldığını bildirdi.

''Hastalığı biliyoruz ama kontrol altına almakta zorluk çekiyoruz'' diyen Kabakçı, hastaların tedaviye uyumsuzluğu, hekimlerin tedavide eksik kalması, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle hastalığın kontrol altına alınamadığını anlattı.
Prof. Dr. Kabakçı, ''Halbuki biz bugün biliyoruz ki, hipertansiyonu kontrol altına almak için 2-3-4 ilaç kullanmak gerekebilir. Hasta uyumunun, sağlık örgütlenmesinin iyi olmaması nedeniyle kontrol zor'' dedi.

Kabakçı, amacın sadece tansiyonu düşürmek değil, bunun yanı sıra hipertansiyonun hedef seçtiği organlardaki tahribatı önlemek olduğunu kaydetti.

''OBEZİTE SALGIN HALDE YAYILIYOR''

Hipertansiyondan korunmak için öncelikle yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Kabakçı, ''Kilo en önemli problem, hareketsiz yaşam ve fast food alışkanlıklardan dolayı obezite salgın halde yayılıyor. Türkiye'de obezite oranı yüzde 35-40'lara yükseldi'' diye konuştu.

Obezite ile hipertansiyonun bire bir ilişkisi bulunduğunu ifade eden Kabakçı, düzenli yürüyüş, hareket ve egzersizle kilo verilmesi, doymuş yağ ve ürünlerinin azaltılması, sebze meyve alımının artırılması, orta derecede protein tüketilmesi, tuzsuz değil, az tuzlu yenilmesi, aşırı alkol alımından kaçınılması ve düzenli kontrole gidilmesi gerektiğini vurguladı.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Hipertansiyon teşhisi konuldu ve hekim ilaç vermeyi uygun gördüyse hastaların,
''hipertansiyon tedavisinin ömür boyu süreceğini unutmaması'' gerektiğine işaret eden Kabakçı, ''Hastalar tansiyon düşünce ilacı bırakır ya da sadece yükseldiğinde ilacı içer. En büyük yanlışlardan biri bu. İlaçların düzenli ve ömür boyu kullanılması gerekir. Bir de (ilacı kullanırsam vücudum alışır) diye yanlış bir inanç var. Böyle bir şey söz konusu değil'' dedi.
Kabakçı, dünyadaki en önemli ölüm nedeni sayılan kardiyovasküler hastalıklarda, hipertansiyonun yanı sıra sigara, kolesterol, şişmanlık gibi risk faktörlerinin bulunduğunu anımsattı.

Ailesinde kolesterol hikayesi olan 2 yaşından büyük çocukların kolesterolüne bakılması gerektiğini kaydeden Kabakçı, aile hikayesi olmayan 18 yaşını geçmiş herkesin risk faktörleri açısından 1 kere, daha sonra 5 yılda 1 kontrolden geçmesini önerdi.

GENÇLERDE DİKKAT ÇEKİCİ ARTIŞ...

Öte yandan İngiliz bilim adamları, son 10 yılda çocuk ve gençlerde de yüksek tansiyon vakalarının dikkat çekici biçimde arttığı uyarısında bulunuyorlar.

Aşırı şişman çocukların sayısının arttığına işaret eden bilim adamları, buna bağlı olarak yüksek tansiyon vakalarının da arttığına dikkat çekiyor.

Yüksek tansiyonunun beraberinde kalp krizi ve felçleri getirdiği uyarısını yineleyen bilim adamları, halen ABD'de nüfusun yarısının obez olduğunu, 2010 itibariyle aynı durumun İngiltere için de geçerli olacağını kaydetti.

Araştırmayı yürüten Dr. Jeffrey Cutler, gelecek yıllarda çocuk ve gençlerde yüksek tansiyon vakalarında yüzde 10'luk artış beklendiğini belirterek, yapılan ölçümlerde görülen az da olsa artışların, kötü sonuçların ilk işareti sayılabileceğini bildirdi.

Aileleri, çocuklarının beslenme düzenleri ve kiloları konusunda dikkatli olmaya çağıran Dr. Cutler, özellikle çocukların sağlıklı beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 27.02.2005
641
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.