Sağlık

Türkiye'nin ilk 'atan kalp hücresi'

Türkiye'nin ilk 'atan kalp hücresi'

Kök hücre için 2 yıl geceli gündüzlü çalışan ekibin başkanı Doç. Dr. Semra Kahraman, 'Kök hücre tedavisi, günümüzde Alzheimer, Parkinson tedavisinde kullanılıyor.

Memorial Hastanesi Tüp Bebek Bölümü Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, 2 yıllık bir çalışmadan sonra kök hücreden 'atan kalp hücresi' üretmeyi başardı. Bu çalışma için hastanenin Akademik Kurulu'ndan ve kullanılmayacak embriyonun üzerinde çalışmak amacıyla da ailelerden izin aldıklarını belirten ekip başkanı Doç. Dr. Semra Kahraman, 'Kök hücre konusunda dünyayla başa baş gidiyoruz. Ancak yurtdışında bu çalışmaları çok büyük araştırma fonları destekliyor. Türkiye'de maddi sıkıntımız var. Sadece hastanenin gücüyle projeye devam etmemiz zor' dedi.

Araştırma ekibinden Moleküler Biyolog Necati Fındıklı, 'Fare embriyolarından atan kalp hücresi geliştirdiğimde heyecanlanmıştım. Ancak laboratuvarda mikroskobun altında atan insan kalp hücresini görünce kalbim duracak sandım' diye konuştu. Fındıklı, 'Bu, tıpkı 9 ay boyunca bebeğin doğmasını bekleyip, 9 ayın sonunda bebeği kucağınıza almaya benziyor' yorumunu yaptı. Çalışmanın Türk hekimlerine katkısı olacağını belirten Fındıklı şunları söyledi: 'İnsan embriyosundan elde edilen kök hücrenin en önemli özelliği, bu hücrelerin insan vücudundaki tüm hücreleri yapabilmesinden kaynaklanıyor. yrıca istediğiniz kadar üretebiliyorsunuz. İngiltere'de ilk defa insan embriyonik kök hücre bankası oluşturuldu. Güney Koreli bilim adamları, tedavi amaçlı klonlama yöntemiyle embriyonik kök hücre elde etti. Amansız hastalıkların tedavisinde kök hücreler gelecek vaat ediyor.'

Doç. Semra Kahraman, kök hücre sayesinde kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ağır yanıklar, şeker hastalığı, felç, Alzheimer, Parkinson ve kan hastalıklarının tedavisinde ilerleme kaydedileceğini belirtti.

Bush yasakladı

Dünya tıp çevrelerinde büyük yankı uyandıran 'embriyonik kök hücre' ilk kez ABD'de 1998 yılında insan embriyosundan geliştirildi. Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, kök hücre çalışmalarını desteklediğini açıkladı, ancak sonraki George W. Bush yasal düzenleme getirerek kök hücreyle ilgili tüm çalışmaları yasakladı. Türkiye'de kök hücre üretimi ilk kez Memorial Hastanesi Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı tarafından gerçekleştirildi.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 19.07.2004
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.