Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Türkiye'nin 'helicobacter pylori' haritası çıkarılıyor

Türkiye'nin 'helicobacter pylori' haritası çıkarılıyor

Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, mide kanserine yolaçan 'helicobacter pylori' adlı bakterinin yaygınlığını araştırıyor.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, gastrit ve ülsere büyük ölçüde zemin hazırlayan, mide kanserine de neden olan "helicobacter pylori" adlı bakterinin Türkiye'deki yaygınlığını belirlemek üzere 55 ilde araştırma başlattı. Hyatt Regency Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan MÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Berkman, bakterinin 1980'li yılların başında keşfedildiğini söyledi. Prof. Dr. Berkman, "Bakterinin gelişmiş ülkelerde görülme oranı yüzde 60, gelişmemiş ülkelerde ise yüzde 90'lara kadar çıkıyor" dedi.

Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şanda Çalı da, bakterinin ülser ve gastrite zemin hazırladığını, ayrıca mide kanserine de yol açtığını ifade etti. Türkiye'de pek çok insanın bu tür mide problemlerinden yakınmasına rağmen bakterinin yaygınlığına ilişkin bir araştırma bulunmadığını belirten Prof. Dr. Çalı, bulaşma yollarını "ağızdan temas ve dışkı bulaşmış yiyecek tüketme" olarak sıraladı.

Nefes Testi uygulanıyor

Araştırma, Türkiye'de 12 yaş ve üzerindeki kişilerde bakteri görülme sıklığını ve bundan korunma yaklaşımını belirlemeyi amaçlıyor. 4 Ağustos'ta başlayan ve Eylül'de bitmesi planlanan araştırma, 55 ilde 10 bin kişiyle yapılıyor. İlsan İlaç Hammaddeleri Sanayii A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen saha çalışmasında, 40 dakika gibi bir sürede sonuç veren "nefes testi" uygulanıyor.
Yayın tarihi: 30.08.2003
1033
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.