Sağlık

Türkiye'nin 2.1'i Talasemi taşıyıcısı

Türkiye'nin 2.1'i Talasemi taşıyıcısı

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin Akdeniz Anemisi (talasemi) taşıyıcısı ve 4 bin 500 talasemi hastası bulunuyor.

Kalıtsal bir kan hastalığı olan talaseminin, Türkiye'de görülme sıklığının yüksek olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 4 bin 500 talasemi hastasının yaşamını sürdürdüğünü söyledi.

Bu rakamlara göre, Türkiye nüfusunun yüzde 2.1'inin talasemi taşıyıcısı olduğunu kaydeden Akdağ, bu oranın, bazı bölgelerde yüzde 13'lere kadar çıktığını, her yıl, yüzlerce talasemi hastası çocuğun dünyaya geldiğini ifade etti.

Türkiye'de sık görülen talasemi hastalığı ile mücadelede, evlenecek çiftlerin evlilik öncesi yaptıracakları testlerin önemli olduğunu kaydeden Akdağ, bu testlerin, hastalığın erken dönemde saptanarak önlenebilmesini sağladığını anlattı.

Akdağ, talasemi ve diğer tüm kalıtsal kan hastalıklarının tedavisinin güç ve pahalı olduğunu belirtti. Bu hastalıkta aileler ve çocukları için zorlu bir tedavi sürecinin söz konusu olduğunu ifade eden Akdağ, bu nedenle, yapılacak testler sonucunda, hastalığın erken dönemde tespitinin hayati önem taşıdığını vurguladı.
Yayın tarihi: 08.09.2004
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.