Sağlık

Türkiye'de sars virüsünün bulaşma riski az

Türkiye'de sars virüsünün bulaşma riski az

İlkbahar ve kış aylarında etkili olan SARS etkeni 'coronavirüs'ün yaz mevsimine giren Türkiye`de bulaşma riskinin az olduğu belirtildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan, SARS´ın viral bir enfeksiyon olduğunu, bu tür enfeksiyonların mevsimsel özellik gösterdiğini söyledi. Coronavirüs türü virüslerin, damlacık ve hava yoluyla bulaştığını hatırlatan Prof. Dr. Uçan, şu bilgiyi verdi:

'Türkiye´nin yaz mevsimine girmesi önemli bir avantaj. Bu virüsün kış aylarında havada asılı kalması nedeniyle yaşam süresi çok fazla. Bu nedenle bulaşma riski de yüksek oluyor. Ancak, yaz aylarında bu virüslerin havada canlı kalma süresi azalıyor.

Bu da bulaşma potansiyelini azaltıyor. SARS yaz aylarında sınırlandırılabilir. Ülkemizde SARS´a yönelik önlemlerin yaz aylarında da devam ettirilmesi gerekir.'

SARS´ın Türkiye için risk teşkil etmediğini söyleyebilmenin çok zor olduğunu kaydeden Prof. Dr. Uçan, 'SARS´ın ulaşım yoluyla bulaşması riski artırıyor. Şu anda panik yapmamak lazım. Mevsimden kaynaklanan bir avantajımız var. Ancak dikkatli ve uyanık olmamız ve tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor' dedi.
Yayın tarihi: 26.05.2003
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.