Sağlık

Türkiye'de kan nakli yaptırmak büyük risk taşıyor

Türkiye'de kan nakli yaptırmak büyük risk taşıyor

Türkiye'de kan alan insan, Avrupa'da kan alan insana göre hastalık kapma konusunda 10 kat daha fazla risk altında.

İstanbul'da yapılan 30. Ulusal Hematoloji Kongresi'nde de bilim adamları "Türkiye'de kan nakli şartları"nı tartıştı. Uzmanlara göre Türkiye'de kan nakli yapılan bir hasta Avrupa'ya oranla 10 kat daha risk altında.

Türkiye'de her yıl 1.5 milyon ünite kan toplanması gerekirken, ancak 1 milyon 100 bin ünite kan toplanıyor ve bu açık bir türlü kapatılamıyor. Bu konudaki ikinci sorun ise sayıları 300'e yaklaşan kan merkezlerinde ortak bir standart sağlanamaması. Kanın gereken koşullarda incelenemesi beraberinde birçok riski de birlikte getiriyor. Özellikle son dönemde kan nakillerinin ardından HIV, Hepatit gibi virüslerin bulaşması insanlarda kuşku uyandırıyor.

Türkiye'de kan sorunu, 30. Ulusal Hematoloji Kongresinin de bir numaralı gündemini oluşturdu. Kongrenin sonunda bir basın toplantısı yapan bilim adamları Türkiye'de kan bankacılığı konusunda ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

Türk Hematoloji Derneği Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı Alt Komitesi Başkanı Doç. Dr. Önder Arslan, her türlü standardizasyonunu oluşturmuş ABD'de bile kan nakliyle AIDS bulaşma oranının bir milyonda 1, Hepatit B bulaşma oranının da 100 binde 1 olduğunu söyledi.

Türkiye gibi altyapısını oluşturamamış toplumlarda bu oranın çok daha yüksek olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan Doç. Dr. Arslan, bu tip sorunlarla karşılaşılmaması için otomasyon sistemlerini kullanan merkezlerin arttığını, ancak hala merkezlerin yüzde 95'inde otomasyona geçilmediğini belirtti.

Kan bankacılığında Türkiye'de eksikliklerin bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Arslan, bu alanda özellikle eğitimli uzman personel sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceği, bu amaçla her türlü kamu kurum ve kuruluşlarının bu eğitim faaliyetlerine destek vermesi gerektiğini söyledi.

Türk Hematoloji Derneği yöneticilerine göre ülkedeki 300 kan merkezini kontrol etmek oldukça zor. Bu yüzden küçük küçük kan merkezleri yerine metropollerde geniş olanakları olan büyük kan merkezleri oluşturulması öneriliyor.
Yayın tarihi: 16.10.2003
1044
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.