Sağlık

Türkiye'de her yıl 60 bin bebek bir yaşına girmeden ölüyor!

Türkiye'de her yıl 60 bin bebek bir yaşına girmeden ölüyor!

Türk Tabipler Birliği'nin araştırmasına göre, Türkiye'de bebek ölüm oranı binde 42.7!

Araştırma sonuçlarına göre, ölüm oranları bölgelere göre değişiyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bebek ölüm oranı binde 55'e yükselirken, Ege'de ise binde 32'ye geriliyor.

Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Halil Mıhçı, Türkiye'deki anne ve bebekölümlerinin halen çağdaş sınırların çok üzerinde gerçekleştiğini vurgulayarak "Bölgesel ve sosyal eşitsizliklere bağlı olarak sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan eşitsizlik, bunun en önemli nedenidir. Bugün Doğu Anadolu ile Ege arasında bebek ölümleri açısından önemli bir uçurum vardır. Ancak Ege'deki bebek ölüm oranları bile Avrupa ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarına göre yüksektir" dedi.

Doğan bebek sayısı

Gebeliğin başlamasından itibaren izlenerek doğum yapan bir anne ve bebeğinin yaşama şansı ile hiç destek almayan anne ve bebeğinin şansı arasında binde 28.6'lık bir fark bulunuyor.

Türkiye'de her yıl 1,5 milyon ile 2 milyon arasında yeni bebek doğuyor ve her yıl yeni doğan bebeklerden 60 bini daha bir yaşına girmeden ölüyor.

Gebeliğin ve doğumun sağlık personeli desteği ile geçirilmesinin bu rakamı otomatikman 60 binden 20 binlere düşürdüğüne dikkati çeken Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Halil Mıhçı hükümetlerin bu tür temel sağlık sorunlarıyla uğraşmasının bu oranları indirmek açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 14.10.2003
708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.