Sağlık

Türk profesörden önemli buluş

Türk profesörden önemli buluş

"Buluşumuz sadece kök hücre konusunda değil, aynı zamanda tüp bebek ve klonlama sahalarında da çok etkili ve pratik klinik uygulamaları beraberinde getirecek."

ABD'nin Connecticut Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nejat Olgaç ve başında bulunduğu araştırmacıların, kök hücreler üzerinde araştırmalara hız getirecek yenibir yöntem geliştirdiği öğrenildi.

Connecticut Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Nejat Olgaç, "Buluşumuz sadece kök hücre konusunda değil, aynı zamanda tüp bebek ve klonlama sahalarında da çok etkili ve pratik klinik uygulamaları beraberinde getirecek" dedi.

Olgaç'ın verdiği bilgiye göre, rotasyonel-titreşimli hücre delici "Ros-Drill" olarak isimlendirilen bu buluş sayesinde araştırmacılar, fareler üzerinde yapılan biyolojik testlerde oldukça "hızlandırılmış, yüksek hassasiyette ve otomatik duruma getirilmiş tüpte" yavru yetiştirme ve klonlama sonuçları gözlemlediler.

"Bu buluş kök hücre çalışmalarında çok kritik bir açığı kapatmakta" diyen Olgaç, yeni teknolojinin laboratuar çalışmalarını son derecede hızlandıracağını bildirdi.

Olgaç, çalışmalarının teknoloji ağırlıklı özetini geçen ay "Journal of Biomedical Microdevices" adlı bilim dergisinde yayınladığını söyledi.

Olgaç, buluşunu bu yıl mart ayında Connecticut'ta düzenlenen uluslararası kök hücre konferansında da (StemCONN07) tanıttığını ve aralarında dünyada ilk kez koyun klonlaması yapan Prof. Dr. Ian Wilmut'un dabulunduğu araştırmacıların yeni yöntemin son derece değerli bir katkı olduğunu ifade ettiklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye Connecticut Üniversitesi'nin internet sitesi http://advance.uconn.edu/2007/070402/07040201.htm adresinden ulaşılabilir.
Yayın tarihi: 21.09.2007
682
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.