Sağlık

Türk kadını, yılda 4 adeti kabul etmez

Türk kadını, yılda 4 adeti kabul etmez

"Seasonale" adlı doğum kontrol ilacının regl sayısını yılda dörde indirmesi, hem kadınlar hem de tıp dünyası tarafından ilgiyle karşılandı. Ancak herkesin üzerinde birleştiği nokta, bu konuda kararı kadınların vereceği.

Uzmanlara göre adet görme dönemlerini "angarya" gören kadınlar ilacı kullanacak, ádedi "üremenin simgesi" görenlerse kullanmayacak.

Kadınların yılda dört kere ádet görmesine imkan verecek "Seasonale" adlı doğum kontrol ilacına yönelik tıbbi tartışmalarda, ABD'de olduğu gibi Türkiye'deki uzmanlar arasında da farklı görüşler var. Bazı uzmanlar, ilacın yan etkilerinin gelecek yıllarda ortaya çıkacağını belirtirken, bazıları her ay alınan ilaçlardan hiçbir farkı bulunmadığını ve FDA onaylı bir ilacın güvenli olduğunu savundu. Ancak genel yaklaşım, ádet dönemlerini "üreme"nin simgesi olarak gören Türk kadınlarının ilaca fazla rağbet etmeyeceği yönünde.

Prof. Dr. Macit Arvas

Tedaviye yönelik olmayan ilaç alınması tartışılır

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Macit Arvas:

"Bu ilacı kullanmanın mahsuru olup olmadığına karar vermek için erken. Bunlar kullanıldıktan sonra görülecek. Yılda dört defa ádet görmek bazı kadınlar için güzel. Ancak sorulması gereken soru "Her kadın bunu istiyor mu?" Özellikle Türk kadınlarının bunu kabul edeceğini tahmin etmiyorum. Kişisel olarak sağlıklı insanların, herhangi bir tedaviye yönelik olmayan bu tip ilaçları sürekli alınmasından yana değilim. Regli sayısını yılda dörte indirmek için ilaç almanın yararı tartışılır. Tedaviye yönelik olmayan bir ilacı 15 yıl kullanmanın sakıncaları nedir diye sormak lazım. Amaç doğum kontrolü ise başka yöntemler de var. Aylık doğum kontrol haplarının beş yıl kullanılmasıyla yumurtalık kanseri riskinin yüzde 50 azaldığı söyleniyor. Ama aynı ilaçların içindeki östrojen hormonunun, meme kanserini riskini nasıl etkileyeceği söylenmiyor. Elimizdeki 8-10 yayında çok net olmasa da bu ilaçların meme kanseri açısından kötü etkileri olduğu belirtiliyor."

Dr. Cihangir Yılanoğlu

Türkiye'de talep az olur menopoz endişesi var

İstanbul Memorial Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Cihangir Yılanlıoğlu:

"Seasonale her gün alınabilen bir hap. Kadın ayı, aylık ilaçların sağladığı 28 gün yerine 91 gün sürüyor. Kullanılan doğum kontrol hapları 21 gün alınıyor ve 28'inci gün adet başlıyor. Bu ise 84 gün alınıyor, en sondaki yedi ilaç plasebo, yani her hangi bir etkisi olmayan boş hap. 91'inci gün adet görülüyor. Avantajı az adet görmek. İlaçla ilgili çok az sayıdaki makalede kaçak kanamalar (beklenenden önce yaşanan, küçük, zamansız kanamalar) olduğunu gördük. Ancak bunların ikinci, üçüncü kürde kesildiği belirtiliyor. İlacın içeriği, aylık ilaçlarda kullanılan etken maddelerin değişik dozlarından oluşuyor. Normal doğum kontrol haplarından çok fazla etkisi olmadığı görülüyor. Doğum kontrol hapları, genç, düzenli cinsel aktiviteye sahip kadınlar için ilaç almasını engel bir hastalığı yoksa kondomdan sonra ilk düşünülmesi gereken yöntem olmalı. Yeni ilacı Türkiye'de az sayıda kadının kullanacağını tahmin ediyorum. Çünkü tedavi amaçlı olarak adetleri kestiğimizde bile, şüpheyle bakıyorlar. Bir daha hiç adet görmeyecekler, menopoza girecekler endişesine kapılıyorlar."

Prof. Dr. Umur Kuyumcuoğlu

Önemli olan kadınların tercihi

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Umur Kuyumcuoğlu şunları söyledi:

"FDA onayı almış bir ilacın tıbbi kullanımla ilgili ön inceleme ve güvenlik değerlendirmeleri yapılmıştır. Asıl belirleyici olan kadınların tercihi. Her ay menstrüasyon (regl) görmek istiyor mu, yoksa bunu bir yük mü kabul ediyor veya ertelemek mi istiyor? Talep sahiplerinin yaklaşımı ve bakışı belirleyici olacak. Tıbbi bir sakınca görmüyorum."

Kaynak: Hürriyetim / Ayda KAYAR
Yayın tarihi: 08.09.2003
1267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.