Sağlık

Tüp bebek yumurtasına sınırlama

Tüp bebek yumurtasına sınırlama

İngiltere'de 1 Mart'ta yürürlüğe girecek yasa, kısırlık tedavisi kapsamında tüp bebek yöntemi uygulanmasında rahme yerleştirilecek yumurta sayısına sınırlama getiriyor.

Yasa, 40 yaş altındaki kadınların rahmine, her uygulamada en fazla 2, 40 yaş üzerindeki kadınların rahmine ise en fazla 3, laboratuvar ortamında döllenmiş yumurta yerleştirilmesine izin veriyor.

Tüp bebek yönteminin uygulandığı son 25 yılda üçüz doğumların üç kat arttığı İngiltere'deki bu yasa, ikiz, üçüz ve dördüz doğumların artışının durdurulmasını hedefliyor.

Yasaya uymayan kısırlık tedavisi merkezlerinin, 1990 yılından berialınması mecburi olan lisanslarının iptal edileceği bildirildi.

Bu arada basın, yeni yasanın, kadınların tüp bebek denemesinde 2 veya 3'ten fazla yumurtanın rahme yerleştirilmesiyle gebe kalma şansını artırma girişimlerini engellemeyeceğini yazdı.

Basına göre, birçok yabancı ülkede rahme irilecek yumurta sayısına yasal sınırlama getirilmiyor ve yurtdışında tüp bebek uygulamaları daha ucuz.
Yayın tarihi: 08.01.2004
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.