Sağlık

Tüp bebek sırasında 2 milyon kadın

Tüp bebek sırasında 2 milyon kadın

SSK'lıların da tüp bebek uygulamasından yararlanabilmesinin sağlanmasıyla tüp bebek taleplerinde patlama yaşandı.

Türkiye'de 2 milyon kadın tüp bebek sırasında bekliyor. 2005'in kasım ayında SSK'lıların da tüp bebek uygulamasından yararlanabilmesinin sağlanmasıyla, ilgili merkezlere başvuranların sayısında artış oldu.

İlaç masraflarının yüzde 80'i karşılanıyor
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu devletin, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'lı hastalara tüp bebek tedavisi için 1260 YTL'lik yardım yaptığını ve ilaç masraflarının yüzde 80'ini karşıladığını ve yaklaşık 2 milyon kadının tüp bebek için beklediğini söyledi.

Sayı her geçen gün artıyor
Türkiye'de ilk tüp bebek uygulamasının 1989'da yapıldığını hatırlatan Pabuçcu'nun verdiği bilgiye göre, bugüne kadar tüp bebek yöntemiyle 30 bin bebek dünyaya geldi. Uygulamaın 7-8 bin YTL'ye mal olduğu için maddi sıkıntı çekenlerin yöntemden yararlanamadığını söyleyen Pabuçcu, şöyle konuştu: "Ücreti veremeyenler, merkezlere şimdi müracaat etmeye başladı. Ama geçen sürede, anne olmak isteyenlerin yaşı ilerledi. Şu an yapılan müracaatlar içerisinde 40-45 yaş aralığında çok hasta var. İdeal olanı 35'in üstünde olmamak. 40-43 yaşındaki hastaları da kabul ediyoruz, 43 yaş üstünü tedaviye almıyoruz."

Türkiye'de kısırlık oranı yüzde 15. Her 100 çiftin 15'i bir yıl sonunda gebe kalamıyor.

Radikal
Yayın tarihi: 16.08.2007
987
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.