Sağlık

Tümörleri aç bırakan aşı

Tümörleri aç bırakan aşı

Amerikalı bilim adamları, fareler üzerinde denenen ve başarılı sonuç veren kanser aşısının, tümörleri öldürdüğünü açıkladı. Aşı, ağız yoluyla uygulanacak. Nature Medicine dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, geliştirilen aşı sayesinde, tümörlerin büyümesine neden olan damarların oluşumu engellenerek, tümörler 'aç bırakıldı'.

Kaliforniya eyaletinin La Jolla kentindeki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde görevli bilim adamı Ralph Reisfeld ve ekibi, aşının insanlar üzerinde aynı etkiyi yapıp yapmadığının test edilmesi gerektiğini kaydettiler.

Zararsız bir bakteriye damar oluşumunu engelleyen bir gen yerleştirip, bunu farelere ağız yoluyla veren bilim adamları, farelere3 kez aşı yaptıklarını ve üçüncü aşıdan 2 hafta sonra yeni damar oluşumunun engellendiğini gözlemlediklerini söylediler.

Cilt, kalın bağırsak ve akciğerdeki tümörlerin küçüldüğünü tespit eden bilim adamları, kısırlık gibi ciddi yan etkilerin ise gözlemlenmediğini kaydettiler. Bilim adamları, aşının tek yan etkisinin yaraların normalden biraz daha geç iyileşmesi olduğunu belirttiler.

Klasik tedavi yönteminde, kanser hastalarına, tümörleri besleyen kan damarlarının oluşumunun durdurulması için yüksek dozda ilaç verildiğini söyleyen bilim adamları, geliştirilen yeni aşının, son uygulamadan 10 ay sonra bile etkili olduğuna dikkat çektiler.

Bilim adamları, aşının insanlarda da başarılı olması halinde, ameliyattan ya da kemoterapiden sonra yeni tümör oluşumunun engellenebileceğini ifade ettiler.

Yayın tarihi: 04.11.2002
737
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.