Sağlık

Trafik gürültüsü yüksek tansiyon nedeni

Trafik gürültüsü yüksek tansiyon nedeni

Yaşadıkları mekanlarda trafik gürültüsüne maruz kalan kişilerin, daha sık yüksek tansiyon şikayeti nedeniyle doktora gittiği belirlendi.

Berlin`deki Robert Koch Enstitüsü tarafından 1700 kişinin katıldığı araştırmaya göre, yüksek tansiyon riski, özellikle geceleri trafik gürültüsüne maruz kalan ve gürültüye rağmen penceresi açık uyuyan kişilerde artıyor.

Düzenli aralıklarla sağlık taramasından geçirilen katılımcılar, ayrıca enstitü tarafından hazırlanan soruları yanıtladı.

Yüksek tansiyonu etkileyen yaş, ağırlık ve sosyoekonomik durum gibi faktörlerin de dikkate alındığı araştırma sonucunda, yatak odalarında şiddeti 55 desibelden daha yüksek gürültüye maruz kalan kişilerin yüksek tansiyon hastalığı nedeniyle tedavi görme olasılığının, yatak odalarında şiddeti 50 desibel ve altında gürültüye maruz kalan kişilere göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, riskin, penceresi açık uyuyanlarda daha da artığını belirttiler. Daha önce yapılan araştırmalarda, gürültü şiddeti 65 desibel ve üzerinde olan yerlerde yaşayan insanlarda kalp krizi riskinin yüzde 20 artığı tespit edilmiş, gürültü kirliğinin, çocuklarda öğrenme yeteneğini ve konsantrasyonu olumsuz etkilediğine dikkat çekilmişti.
Yayın tarihi: 03.03.2003
620
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.