Sağlık

Tombul çocuk sağlıksız çocuk

Tombul çocuk sağlıksız çocuk

Eskiden ''Tombul çocuk, sağlıklı çocuktur'' anlayışı yaygındı. Ama günümüzde uzmanlar, bunun son derece yanlış olduğunu belirterek çocuk şişmanlığını azaltmak istiyorlar. Çünkü araştırmalara göre, ilkokul döneminde şişman (obez) olanların yüzde 25'i, ergenlik döneminde şişman olanların ise yüzde 70'i erişkin yaşta hem şişman kalma, hem de buna bağlı ciddi hastalıklara yakalanma riski taşıyor.

TÜRKİYE'de 9-17 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, obezite oranının erkeklerde yüzde 11.2, kızlarda ise yüzde 9.4 olduğunu ortaya koydu. Hacettepe Tıp Fakültesi'nin geçtiğimiz yıl yaptığı bir araştırma ise obezitenin sosyoekonomik düzeyi yüksek ailelerin çocuklarında daha yaygın görüldüğünü gösterdi. 14-18 yaş arası okul çocuklarında yapılan çalışmada, devlet okulunda öğrenci olanlarda şişmanlık oranının yüzde 14.8, özel okul öğrencilerinde ise yüzde 30.1 olduğu saptandı. Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Konsültan Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuncer, şişmanlığın gelişmiş ülkelerde sosyoekonomik düzeyi düşük gruplarda, Türkiye gibi gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde ise sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Şişmanlığın yetişkinler kadar çocuklar için de bir sorun olduğunu ABD'de konuyla ilgili ciddi araştırmalar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Tuncer, şunları söylüyor:

''ABD'de yılda 300 bin ölüm şişmanlıkla ilgili. Şişmanlıktan kaynaklanan sorunlar içen sarf ettikleri para ise yılda 100 milyar dolar. Kanserle şişmanlık direkt ilişkili. Şişmanlığın özellikle sindirim sistemiyle ilgili kanserlerle, meme kanserleriyle ilişkisi bulunuyor. Ayrıca şişmanlık, erişkin tipi diyabetin, kardiyovasküler hastalıkların, yüksek tansiyonun, solunum sistemi ve uyuma sorunlarının, hormonal bazı rahatsızlıkların, eklem hastalıklarının çok önemli bir nedeni.''

10 yaşına kadar engelleyin

10 yaşına kadar obez olan çocukların yüzde 80'inin yaşamlarını yine obez olarak sürdürdüklerini söyleyen Prof. Dr. Tuncer, ''Günde 4 saatten fazla zamanını televizyon ve elektronik oyunlarla geçiren çocuklarda obezite belirgin oranda artıyor'' dedi.

Şişmanlık nedenleri

Fast-food tarzı ya da hazır yiyecekler

Hareketsizlik

TV ve bilgisayar karşısında geçirilen saatlerin artması

Reklamlardan etkilenerek tüketim alışkanlığının artması

Genetik faktörler

Sigaraya başlatıyor

ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, gençlerin 'iştahımızı keser' düşüncesiyle sigaraya başladığını gösterdi. Araştırmaya göre, genç kızların yüzde 17'si erkeklerin ise yüzde 15'i şişmanlık sorunları ve zayıflamak için sigaraya başlamış.Yayın tarihi: 22.10.2002
881
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.