Sağlık

Tiryakinin kemiği de kaynamıyor

Tiryakinin kemiği de kaynamıyor

Sigara tiryakilerinin kırılan kemiklerinin kaynayıp iyileşmesi, sigara içmeyenlerden daha fazla zaman alıyor.

ABD'deki Rochester Üniversitesi'nden Ortopedi Uzmanı Michael Zuscik, sigarayı bir hafta bile bırakanların kırık kemiklerinin daha hızlı kaynadığı tezinden yola çıkarak, Pentagon finansmanıyla bir çalışma yürütüyor.

Zuscik'in tezlerinin klinik deneylerle doğrulanırsa, ortopedi alanında bir devrim niteliği taşıyacak. Sigaranın kemikler üzerindeki kötü etkileri, vücuda yaptığı diğer kötülüklere göre fazlaca bilinmiyor. Kemiği kırılan bir sigara tiryakisinin iyileşmesi, sigara içmeyenlerden yüzde 62 oranında daha fazla zaman alıyor. Sigara, ayrıca, kemik erimesine (osteoporoz) yol açıyor. Michael Zuscik'in şimdiye kadar yaptığı çalışmalar, nikotinin, kemik iliğindeki kök hücreleri etkilediğini gösteriyor. Bu kök hücreler (mesenchymal) hasar gören kemiği iyileştirme görevini üstleniyorlar. Zuscik, sigara tiryakilerinde, kök hücrelerin, iyileştirme görevini ertelediklerini gözlemledi.
Yayın tarihi: 24.10.2005
844
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.