Sağlık

Tiroid iltihabına selenyum tedavisi

Tiroid iltihabına selenyum tedavisi

Savunma hücrelerinin tiroid bezini harap etmesi sonucu oluşan tiroid iltihabı (Otoimmün Tiroid) tedavisinde ümit ışığı doğdu.

Türkiye'de ilk kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Kamil Kumanlıoğlu ve Uzman Dr. Ömer Türker tarafından denenen selenyum tedavisi hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi.

Otoimmün hastalıkların, savunma hücrelerinin vücudun kendi hücrelerine karşı duyarlı hale gelmesi ve zarar vermesiyle ortaya çıkan hastalıklar olduğunu belirten Kumanlıoğlu şunları söyledi:

Türkiye'de tanınmıyor

"Eklem ve kalp kapağı romatizması, halk arasında bilinmesine karşın, kadınların yüzde 10'undan, erkeklerin yüzde 2'sinden fazlasını etkileyen ve ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişiyi etkileyen otoimmün (tiroid iltihabı) pek tanınmamaktadır...

"Boynumuzda bulunan ve vücudumuz için gerekli tiroid hormonlarını üreten tiroid bezine karşı, savunma hücrelerinin başlattığı savaş, hastaların yüzde 90'ından fazlasında tiroid bezinin tamamen kaybı ile sonuçlanıyor."

Dışarıdan takviye edilebiliyor

Hastalığa yakalanan kişilerin zamanla tiroid hormonu yetersizliğine girdiklerini belirten Kumanlıoğlu, bu aşamada görülebilecek belirtileri şöyle sıraladı: Kilo alma, zihni fonksiyonlarda yavaşlama, aşırı üşüme, el ve yüzde şişlik, ödem, uzun süreli bağırsak problemleri, adet düzensizliği...

Kumanlıoğlu, "Bu gibi rahatsızlıklar nedeniyle hekime başvuran hastanın tiroid hormon düzeyi düşük bulunuyor ve vücutta yapılamayan bu hormonlar, tablet olarak dışarıdan takviye ediliyor" dedi.

Ege'de başarılı sonuçlar

Yakın zamana dek, hücre yıkımının önlenemediği ve tiroid bezi harap olduktan sonra, sadece hormon takviyesi yapılabilen bu hastalık için tedavi ümidinin doğduğunu belirten Prof.Dr. Kumanlıoğlu, şöyle devam etti:

"İlk kez 2002'de Almanya'dan Prof.Dr. Gaertner'in yaptığı bir çalışma ile, vücudumuzda var olan antioksidan bir mineral selenyum ile hücre yıkımının baskılanabildiği gösterildi...

"Daha sona Yunanistan'dan Prof.Dr. Duntas'ın bir çalışması ile de doğrulanan tedavi şekli, dünyada üçüncü, ülkemizde ilk olarak kliniğimizde denendi...

"Altı aylık tedavi sürecinde kanda bulunan ve hücre yıkımı ile ilişkili anti-TPO antikor miktarında yüzde 50'ye yakın oranda düşme saptandı. Çalışma 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi."

Boyun bölgesinde sıkışma hissi

Çalışma sonuçlarının yurt dışında da ses getirdiğini vurgulayan Prof.Dr. Kumanlıoğlu, diğer araştırmacılar ile fikir alışverişinde bulunduklarını ve ortak çalışma planladıklarını söyledi.

Hastalığın başlangıcında önemli belirtiler olmamasının çoğu kez tanıyı geciktirdiğini belirten Kumanlıoğlu, "Bazı hastalarda boyun bölgesinde hafif sıkışma hissi olabiliyor. Hasta yaşı ilerleyip, tiroid bezini kaybettikçe, hekime başvuruyor...

"Bu hastalıkta aşırı ve hızlı hücre yıkımına bağlı olarak, kana aşırı tiroid hormonu geçmekte ve çarpıntı, aşırı terleme, sinirlilik hali görülebilmektedir" dedi.
Yayın tarihi: 28.10.2004
1701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.