Sağlık

Tiroid gözleri de etkiliyor!

Tiroid gözleri de etkiliyor!

Tiroid hastalarının gözlerinin öne doğru çıkması sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebiliyor.

Tiroid bezi hastalıkları, bir çok kişide görülebilen rahatsızlıklardır. Tiroid bezinin 'fazla çalışan' ve 'az çalışan' olmak üzere iki çeşidine sık rastlanmaktadır.

İç salgı bezlerinden tiroid bezinin fazla çalışması halk arasında 'zehirli guatr' olarak da bilinir. Bu hastalığın belirtileri hastanın iştahının yerinde olmasına rağmen kilo kaybetmesi, ellerde titreme, terleme, sinirlilik hali ve bakışlarda canlılık şeklindedir. İstanbul Tıp Fakültesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Emekli,

''Tıptaki adı 'Graves hastalığı' olan bu durum, hastaların yaklaşık yüzde 40'ında özellikle gözleri etkileyebilir, hatta bazen gözlerin ileri doğru çıkmaya başlaması ile ortaya çıkabilir.

Graves Hastalığı'nın göz çevresinde oluşturduğu değişikliklerin tümüne birden 'tiroid orbitopatisi' deniyor. Tiroid orbitopatisi zaman içinde görme kaybına neden oluyorsa bu, acilen müdahale edilmesi gereken bir durum, ancak görme kaybı yoksa müdahale için hastalığın aktif döneminin geçmesi bekleniyor'' diyor.

Gözler öne doğru çıkıyor

Prof. Dr. Emekli tiroid orbitopatisi'ni şöyle anlatıyor; 'Üst ve alt göz kapaklarında çekilmeler, gözlerde kuruluk hissi, çift görme, seyrek olarak görme azalması, görme kaybı ve göz kanlanması, görme sinirindeki gerilmeye bağlı ağrı kesicilere dirençli baş ağrısı gibi belirtiler olsa da hastaları en fazla etkileyen ve sosyal yaşamdan çekilmelerine neden olan gözlerin öne doğru çıkması hali yani 'eksoftalmi'dir bunun nedeni ise göz hareketlerini sağlayan kasların kalınlaşması ve göz yuvası içindeki yağlı dokuda oluşan hacim artmasıdır.
Yayın tarihi: 17.02.2007
1884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.