Sağlık

Tıkanık damarların dostu bitkiler

Tıkanık damarların dostu bitkiler

Damar tıkanıklığından soğuk algınlığına kadar birçok hastalığa iyi gelen bitkiler sıcak suda demleme, kaynatma gibi farklı yöntemlerle hazırlanabiliyor.

Şifa dağıtan bitkiler, çoğu zaman mucizeler yaratıyor. Herbalist Tarkan Güveloğlu, "Bitkilerin sağaltıcı yönleri kimi zaman yavaş olabilir fakat daha kalıcı ve doğaldır. Bazı tıbbi ilaçların yan etkilerinin konuşulduğu bu çağda, doğaya daha çok yönelmeliyiz. Tabiatın bizlere armağanı olarak kabul edilmesi gereken, şifa taşıyan bitkilerin iyileştirici gücüne daha fazla inanmamız gerekir. Son yılların büyük problemi olan damar tıkanıklığında da bazı bitkilerin önemi büyük" diyor.

Kimyasallardan uzak ve katkısız ürün, tabiattan olduğu gibi alınmış, doğallığını kaybetmemiş ürün demek. Birçok insan mutfağında bu tür gıdalara yer veriyor. Sadece beslenmede değil hastalıkların iyileştirilmesi için de daha sık başvurduğumuz bir yöntem "doğal"a ve "doğa"ya başvurmak. Çok eski dönemlere baktığımızda da ilaçların hammaddelerinin tamamen doğal olduğunu öğreniyoruz. O dönemler makyaj malzemelerinden ev temizlik ürünlerine kadar ürünlere kadar birçok ürün doğadan kullanılırdı.

Günümüzde ise insanlar bilinçlendikçe yeniden başa dönme sürece yaşıyoruz. Her geçen gün yaşamımıza yeni bir doğal ürün giriyor. Önceden köylülerin günlük gıdası bilinen bu ürünler artık eğitimli şehirlilerin de ilgi alanında. Gıdaların sunileşmesi ve yanlış beslenme gibi sorunlar birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi damarlarımızı da etkiliyor. Tabii ki sigara da damarların en büyük düşmanı...
Yayın tarihi: 17.11.2006
3616
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.