Sağlık

Tıkanan damara iki çözüm.

Tıkanan damara iki çözüm.

Stent takılmış veya kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar nelere dikkat etmeli?

Stent: Genellikle bir veya iki damar hastalığı olanlarda tercih edilen bir yöntem. İlk olarak, kol veya kasık bölgesinden küçük bir kesi açılır.

Bu kesi içinden kateter denen ince bir tüp vasıtasıyla koroner arterlere ulaşılır. Damarın içinden kılavuz tel iletilir ve darlık görülen bölgeye geldiğinde, üzerinden geçirilen kateterin ucundaki balon şişirilir.

Bu sayede tıkanan damar açılır. Damar açıldıktan sonra balon söndürülür ve geri çekilir. Yapılan bu işleme 'balon anjiyoplasti'denir.

Damarın ileride tıkanmasını önlemek için stend adı verilen damarın çapını genişleten küçük ağ yapılı metal tüp takılır.

İlaç salınımlı stentler: Geleneksel stent uygulamalarında, her üç stent implantasyonundan birinde (yüzde 30-40) arterler tekrar daralıyor.

Stent yerleştirilmesi arter duvarını oluşturan dokuların aşırı derecede büyümesini tetikleyebilir. Bu ileride göğüs ağrılarına yol açabilecek tekrar daralmanın ana nedenidir.

İlaç salınımlı stent, damar tepkisinin devam ettiği süre boyunca gerekli olan dozda kontrollü bir ilaç salınımı sağlar ve stent yüzeyinin temasta bulunduğu arter duvarının aşırı derecede büyümesini önler.

Bu sayede operasyon sonrası daralma olasılığının yüzde 5'lere indiği saptanmıştır.


Baypas ameliyatı: Bir tür kalp cerrahisi yöntemidir.
Yayın tarihi: 24.03.2007
1806
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.