Sağlık

Testis damarındaki genişleme sperme zararlı

Testis damarındaki genişleme sperme zararlı

Erkeklerin yüzde 15'inde ve kısırlık tanısıyla müracaat edenlerin de yüzde 40'ında görülen varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme), sperm üretimini bozan en önemli etkenler arasında yer alıyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu, bazen ağrı nedeni de olabilen varikoselin, genelde bir sağlık sorunu olmayıp sadece çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde saptanması halinde önem taşıdığını söyledi.

Ergenlik çağında başlayan varikoselin testislerin gelişmesine de engel olabildiğini belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, sperm üretiminin ise yıllar içinde olumsuz yönde etkilendiğini söyledi. Erkeklerin genç yaşta evlenmesi halinde varikoselden çok fazla etkilenmeden çocuk sahibi olabildiklerini belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, ''Ancak ikinci bir çocuk sahibi olmak istediklerinde varikosel olduğu anlaşılıyor. Varikosel, mikrocerrahi yöntemler kullanılarak başarıyla tedavi edilebiliyor'' dedi.
Yayın tarihi: 29.11.2002
938
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.