Sağlık

Terleme kalp krizi habercisi

Terleme kalp krizi habercisi

Yeni bulgulara göre terleme, yaklaşmakta olan kalp krizinin en önemli habercisi. Uzmanlara göre, kalp krizinin vücutta 12 önemli sinyali var.

Kalp krizi vakalarının çoğunda, yavaş yavaş gelen bir ağrı ve rahatsızlık hissinin göğüs, kol, çene ve boyun bölgesine yayılması, nefes kesilmesi, mide bulantısı gibi belirtilere rastlanıyor. Kalp krizi geçiren kişilerin aniden yardım çağıramamaları, saatler süren yardım bekleme süreci sonucunda ölümle sonuçlanabiliyor.

ABD'deki IIlinois Üniversitesi'nden doktor Catherine J. Ryan, kalp krizini haber veren bir başka bulgunun daha olduğunu ortaya çıkardı:
Aşırı terleme.

Amerikan Kalp Vakfı'nın yıllık toplantısında çalışmalarını açıklayan Dr. Ryan, kalp krizi geçirmiş 1073 hasta ile yapılan röportajlar sonucu, kalp krizinin habercisi olarak 12 önemli bulgu saptadıklarını belirtti. Bu belirtiler şunlar:

- Göğüste rahatsızlık hissi

- Omuz, baş ve kolda rahatsızlık hissi

- Boyun ve çenede rahatsızlık hissi

- Sırtta rahatsızlık

- Karın bölgesinde ağrı

- Sindirim güçlüğü

- Mide bulantısı

- Nefes kesilmesi

- Terleme

- Baş dönmesi

- Halsizlik

- Aşırı yorgunluk

Dr. Ryan çalışmasında standart istatistiki verilerle kalp krizini önceden tahmin etme süresinin 9.78 saat olduğunu ve aşırı terlemenin kalp krizini önceden tahmin etmede en belirgin bulgu olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 17.11.2005
3587
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.