Sağlık

Terden kurtulmanın püf noktaları

Terden kurtulmanın püf noktaları

Ter kokusunu önlemenin en iyi yolu sık sık duş yapmak

Sıcak havalarda en çok şikayet edilen konularından biri olan terlemenin normal oranlarda gerçekleşmesi insan sağlığı açısından çok faydalı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ekrem Aktaş, yaz aylarında sıcaklığın artmasına bağlı olarak ter bezlerinin daha çok çalışmasıyla ortaya çıkan terlemenin, insan sağlığı açısından faydalı olduğunu söyledi.

Ter ısı dengesi sağlıyor

İnsanların ter kokusundan rahatsız oldukları için çeşitli yöntemlerle terlemeyi önlemeye çalıştıklarını ifade eden Aktaş, şöyle konuştu:

"Terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla vücudun ısı dengesi sağlanır. Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur...

1 milyon küçük böbrek

"Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar...

"Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 1 milyon ter bezi vardır, yani 1 milyon küçük böbrek zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır."

En iyi yöntem duş yapmak

Ter kokusundan kurtulmak için kullanılan terlemeyi önleyici kozmetik ürünlerinin bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini bildiren Aktaş, ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık aralıklarla duş yapmak olduğunu söyledi.

Yaz aylarında deri gözeneklerinin açık tutulmasının insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkati çeken Aktaş, şöyle devam etti:

Kozmetikler sık kullanılmamalı

"Özellikle koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır...

"Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Bu nedenle ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolu sık aralıklarla duş yapmaktır."

Öneriler

Prof.Dr. Aktaş, aşırı sıcak havalardan korunmak için önerilerini şöyle sıraladı:

Mümkünse güneşe çok çıkmayın.

Gölge ortamları tercih edin.

Bol sıvı gıdalar alın.

Teri dışarı verebilecek açık renkli pamuklu giysileri tercih edin.

Özellikle kafasında saçı olmayanlar şapka giymeli, saçlar sık sık ıslatılmalı.

Sık sık mekan değiştirin.

Fazla soğuk olmayan suyla duş alın.
Yayın tarihi: 16.07.2004
1801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.