Sağlık

Temiz eller hayat kurtarıyor

Temiz eller hayat kurtarıyor

El yıkamak o kadar basit bir iş değil. Kurallarına uymazsanız, sadece sabunu köpürtmek hiçbir işe yaramıyor.

Üstelik, iyi yıkanmayan eller hastalıklara zemin hazırlıyor. Araştırmalar ise, Türkiye'deki hastane enfeksiyonlarının kişi başına yılda 1500 dolar gibi bir maliyeti olduğunu gösteriyor

Temizlik, her şeyden önce hastalıklardan, mikroplardan korunabilmenin ön kuralı. Düzenli olarak elleri yıkamak pek çok virüsü kapmamızı önlüyor. Aslında çok basit bir şey ama ne yazık ki el yıkamak toplumumuzda çok yaygın bir alışkanlık değil. Üstelik yetişkinler bu konuda iyi örnek olmazsa, çocuklar böyle bir alışkanlığı nasıl edinebilir? Peki el yıkamak neden bu kadar önemli? Her şeyden önce kendimizi ve varsa hastalarımızı korumak için gerekli. Hastane enfeksiyonlarının yüzde 20-30'u sadece el yıkamayla önlenebiliyor. El yıkamak her ne kadar basit gibi görünse de, onda da uyulması gereken birtakım kurallar var. Bu konuda, doğru davranış alışkanlığının oluşması gerekiyor. "Öyle ya da böyle ben ellerimi yıkıyorum" diyorsunuz değil mi? Ancak, yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki belirli bir süre ve uygun teknikle ellerimizi yıkamadığımız takdirde, bu alışkanlığımızın hiçbir anlamı kalmıyor. Çünkü uygun teknik kullanılmadığı zaman ellerimizden uzaklaştırmak istediğimiz yabancı mikroorganizmaları uzaklaştıramıyoruz. İşin kötüsü, bir dönem sonra da bu mikroorganizmalar normal el floramızı bozarak, bize zarar vermeye başlayabiliyor. Doğru davranış alışkanlığı ile bu şekilde kendimizi de korumuş oluyoruz.

Ekonomiye katkı

Doğru şekilde el yıkamakla toplumda küçük-büyük herkese örnek oluyoruz. Bu şekilde toplumda da yaşam kalitesinin yükselmesine katkımız oluyor. Doğru el yıkama alışkanlığının ekonomik anlamda da birtakım faydaları olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Araştırmalar, Türkiye'deki hastane enfeksiyonlarının kişi başına yılda 1500 dolar gibi bir maliyeti olduğunu gösteriyor. Enfeksiyonlar yüzünden hastaların hastanede ortalama kalış süreleri de uzuyor. Araştırmalar bu sürenin de ortalama 10-20 gün arasında değiştiğini ortaya koyuyor. Bu oranların yüzde 20-30 oranında azaltılmasının ise ülkemiz ekonomisine yapacağı katkı asla yadsınamaz.

Hijyenik el yıkama nasıl olmalı?

- Ellerinizi su ile ıslatın.
- Sıvı sabunu avucunuzun içinde iyice dağıtın.
- Her iki elinizde de parmak içlerini iyice ovuşturun.
- Her iki elin parmak uçlarını da yıkayın.
- Sağ el yardımıyla sol, sol el yardımıyla sağ el baş parmağınızı yıkayın.
- Ellerinizi kuruladıktan sonra, musluğu elinizi kuruladığınız kağıt havlu yardımıyla kapatın.
Yayın tarihi: 26.03.2005
871
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.