Sağlık

Tembellik yap daha uzun yaşa

Tembellik yap daha uzun yaşa

İşte bütün tembellerin beklediği haber! Uzun yaşamak istiyorsanız, aşırı spor yapmayı bırakın ve ayaklarınızı uzatıp oturun.

Alman bilim adamları, çok fazla egzersizin vücut için zararlı olduğunu ve daha az hareket etmenin ömrü uzatabileceğini iddia ediyor.

'Tembelliğin Zevki' adlı yeni bir kitap yazan Fulda Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. Peter Axt ve kızı Dr. Michaela Axt-Gadermann, 'Stresli bir yaşam sürer ve aşırı miktarda egzersiz yaparsanız, vücudunuz kan basıncını artıran hormonlar üretir ve kalp ve damarlarınız zarar görür' diye uyarıyor. Daha 'relaks' bir yaşam önerilen kitapta, herkesin sınırlı bir 'yaşam enerjisi'ne sahip olduğu ve bu enerjinin tüketilme hızının ömrünün uzunluğunu belirlediği belirtiliyor. Yazarlar, yüksek enerjili spor faliyetlerinin yaşlanma sürecini hızlandırdığını ve vücudun hastalıklara direncini zayıflattığını savunuyorlar. Dr. Axt-Gadermann, daha aktif bir vücudun 'serbest radikaller' olarak bilinen, yaşlanmayı hızlandırdığına inanılan dengesiz oksijen moleküllerini daha fazla ürettiğini söylüyor. Gadermann, 'Tembellik, sağlıklı bir bağışıklık sistemi bakımından da önemli, çünkü özel bağışıklık hücreleri stres altında değil, rahatlama anında daha güçlü' diyor.
Yayın tarihi: 10.01.2005
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.