Sağlık

Televizyon kapatma haftası

Televizyon kapatma haftası

Nisan ayı etkinlikleri arasında, "Televizyonu Kapatma Haftası" da bulunuyor. 22-28 Nisan tarihleri arasındaki hafta içinde "turn off tv - turn on life!" yani, "televizyonun düğmesini kapat, hayatın düğmesini aç!" sloganı ile televizyondan uzak durulacak.

RTÜK'ün araştırmasına göre, Türk insanı bir gününün 6'da birini televizyonun başında geçiriyor.

TV Kapatma Haftası ilk olarak 1995 yılında kutlanmaya başlandı. Sonradan TV-Turnoff Network (TV Kapatma Ağı) ismini alan TV-Free America (TV'den Bağımsız Amerika) isimli özel bir kuruluş bu uygulamayı ilk olarak başlatırken, kuruluşun en önemli faaliyet alanını, başta çocuklar olmak üzere insanların televizyon başında mümkün olduğunca az zaman geçirmelerini sağlamak oluşturuyor.

Kuruluş, TV-Turnoff Network, "Turn off TV - Turn on Life!" yani, "Televizyonun düğmesini kapat, hayatın düğmesini aç!" sloganı ile insanları televizyondan uzak tutmaya çalışıyor.

TELEVİZYONSUZ YAPAMIYORUZ

RTÜK tarafından yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, Türkiye "televizyonkolik" olma açısından Amerikayı takip ediyor. Aile bireylerinin televizyon izleme gün ve saat alışkanlıklarına ilişkin 5 bin 360 kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre, Türk insanı ortalama 4 saat televizyon seyrediyor, 5 saatin üzerinde televizyon seyredenlerin oranı ise yüzde 20'yi buluyor.

Yayın tarihi: 15.04.2002
1436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.