Sağlık

Televizyon çocukları saldırganlaştırıyor

Televizyon çocukları saldırganlaştırıyor

Hep içimizi kemiren o şüphenin kanıtları sonunda bulundu: TV izlemenin çocukların üzerinde olumsuz etkisi var. Ancak tüm suç şiddet içeren programlarda değil. Araştırmacılar hareketsiz ve yalıtılmış bir şekilde geçirilen bitmek bilmez saatlerin çocuğun gelişimi üzerinde kendine özgü etkileri olduğunu dile getiriyorlar.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı bölümünden Dr.Elif Özmert'e göre, çocuğun gözünü ekrana dikip TV izlediği saatlerin uzunluğu sosyal yetileri ve okul başarısını doğrudan etkiliyor. Türkiye'deki TV programları en az ABD'dekiler kadar şiddet içeriyor.

Araştırma Pediatric and Adolescent Medicine(Çocuk ve Ergen Tıbbı) dergisinin Eylül sayısında yayınlandı.

Araştırmada günde iki saatten uzun süre televizyon karşısında kalan çocukların sosyalleşme ve dikkatlerini toplama konusunda sorunları olduğu, suça eğilimli ve daha saldırgan oldukları sonucu elde edildi. Günde dört saatten fazla televizyon seyreden çocuklarla ilgili sonuçlar ise daha da vahimdi.

Özmert'e göre bu durumun suçu bir parça programların içeriğine yüklense de her şey bundan ibaret değil. Tek başına bu kadar uzun süre televizyon izlemenin getirdiği hareketsizlik ve çevreden yalıtılmışlık saldırganlığın artmasına katkıda bulunmuş olabilir.

Çok fazla TV izlemenin okuldaki başarıyı da etkilediği görüldü. Daha fazla TV izleyen çocuklar derste dikkatlerini toplamakta daha fazla zorlanıyordu.

Özmert araştırmasında 'Araştırmamızın ve bu konudaki diğer araştırmaların sonuçları televizyonun davranış bozukluğu ve öbür psikolojik sorunlara yol açmaktan ötürü suçlanması için yeterli olmasa da televizyon izlemenin davranışla ilgili sorunlarda risk yaratan bir etken olarak sayılmasını ve doktorların hastalarının televizyon izleme alışkanlıklarını dikkate almasını gerektirecek kadar ciddi.' ifadesine yer verdi.
Yayın tarihi: 16.09.2002
673
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.