Sağlık

Tek seansta kanal tedavisi mümkün

Tek seansta kanal tedavisi mümkün

Diş tedavisinde en çok korkulan uygulamaların başında gelen kanal tedavisi, gelişen teknoloji ve ilaçlar sayesinde artık tek seansta ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor.

Güncellenme tarihi:
Enfekte dişler için kısa sürede çözüm Dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi anlamına gelen endodonti konusunda uzman diş hekimi Kambiz Mohseni: "Kanal tedavisi yeni teknolojiler ve ilaçlar sayesinde tek seansta yapılabilir hale geldi. Özellikle enfekte dişlerde bekleme süresini ortadan kaldıran ilaçlar sayesinde zamandan ciddi şekilde tasarruf sağlıyoruz" diyor. Zamanın çok değerli olduğu bu çağda kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmeye gerek kalmayan bu uygulama ile diş sağlığınıza siz de sadece 20 ile 90 dakika süren tek seanslık bir kanal tedavisi ile kavuşabilirsiniz. Kanal tedavisi nedir? Dişin içinde damar ve sinirlerin bulunduğu boşluğa kök kanal sistemi adı verilir. Bu boşlukta bulunan sinir ve damar kompleksine de pulpa denir. Pulpanın çürük, travma, enfeksiyon gibi durumlar nedeniyle zarar görmesi neticesinde kanal sisteminin temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doldurulması işlemi kanal tedavisi'dir. Yapılan kanal tedavisi dişin, içinde sinir ve damarlar olmadan eski işlevini sürdürmesini sağlar. İyi bir kanal tedavisi ve üst restorasyon yapılan dişin, ömür boyu ağızda kalması amaçlanır. Kanal tedavisi artık korkulu rüya değil Türkiye'de kırık yaşını geçmiş bireylerin çoğunda bir kanal tedavisi hikayesi vardır. Bugüne kadar kabus gibi algılanan kanal tedavisi, yeni teknolojiler, yeni ilaçlar ve endodonti konusundaki ihtisaslaşma sayesinde diğer diş tedavilerinden farksız hale geldi. Canlı dişlerde tek seans yapılan kanal tedavilerinden sonra ağrı hemen hemen hiç oluşmuyor. Enfekte dişlerde ise nadiren ilk seanstan sonra 1-2 günlük bir rahatsızlık hissedilebiliyor. Bu rahatsızlık hissi de ikinci günden sonra azalarak geçiyor. Dişlerinize gerekli özeni gösteriyor musunuz?
Yayın tarihi: 14.04.2009
2463
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.