Sağlık

Tek seansta diş güzelliği

Tek seansta diş güzelliği

Cerec 3D adlı cihaz, dişlerinden şikayetçi olanları defalarca diş hekimine gitmekten kurtardığı gibi, yapılan dişi beğenmeme ihtimalini de ortadan kaldırıyor...

Gitmemek için türlü mazeret uydurduğumuz diş hekimlerinin kapısını çoğumuz yıllarca çalmayız bile. Tedavilerin uzun sürmesi ve zahmetli olması, diş hekimine gitmemek için öne sürdüğümüz en geçerli mazeretlerdendir. Ne var ki estetik-güzellik uğruna beklentilerin artması, bu beklentilere paralel olarak teknolojinin de gelişmesi, diş hekimine gitmeyi bile neredeyse zevkli hale getirir oldu. Örneğin Cerec 3D adlı cihaz, uzun süren ve zahmetli diş tedavilerini katlanılabilir hale getirip protezin aynı gün hastaya takılmasına olanak veriyor. Cihaz, özellikle estetik beklentileri yüksek hastaların gençleşme ve güzelleşme arzusunu yerine getiriyor.

Türk Dişhekimliği Dergisi'nin 3. Uluslararası Modern Çağın Dişhekimliği Kongresi'ne İngiltere'den katılan Steve Sharma, yaptığı konuşmayla meslektaşlarını Cerec 3D teknolojisinin getirdiği yenilikler konusunda bilgilendirdi. Sharma yöntemin tek seansta kron veya porselen dolguları hazırlayarak daha genç bir görünüme kavuşturduğunu anlattı.
İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Katiboğlu, dış görünüşte ve ağızda kısa sürede değişim sağlayan bu yöntemin en önemli özelliğini, "Prova yapma, laboratuvara gönderme, geri getirme, ölçü alma gibi tüm aşamaları ortadan kaldırması" olarak özetliyor.

Dezavantajı şimdilik pahalı olması

Prof. Katiboğlu, kaplama yapılacak dişin ufaltılması, ölçü alınması, ölçünün laboratuvara gitmesinin ve 2-2,5 hafta süren provaların sona erdiğini belirterek, "Bu teknoloji, dişi aynı seansta küçültüp bütün bilgileri ağızdan alıyor. Sonra bunlar bilgisayara yükleniyor, bilgisayar size aynı gün ne tür diş istiyorsanız boyu, rengi, şekli, uzunluğu-kısalığıyla bir saat içinde veriyor. Böylece hastanın ağzına sabit dişleri uygulayabiliyoruz, kendi dişleri oluyor" diyor.

İngiliz meslektaşlarının 15 yıldır bu sistem üzerinde çalıştığına işaret eden Katiboğlu, İstanbul ve Ankara'da birkaç diş hekiminin bu teknolojiyi kullandığını belirtiyor. Yöntemin tek dezavantajının maliyeti olduğunu, uygulamanın 40-50 bin euro'yu bulduğunu söyleyen Katiboğlu, Cerec 3D hakkında şu bilgileri veriyor: "Birden fazla dişe kaplama yapmak uzun ve sıkıntılı bir süreç. Geçici protezler, provalar hastanın sosyal ilişkilerini ve hayatını da olumsuz etkiliyor. Şimdi tüm bunların aynı seansta yapılabilmesi mümkün.

Diyelim ki ağzınızda harap bir diş veya kötü bir kaplama var. Boyutları kötü veya kaplama yapılıp renkleri değişmiş çirkin bir görüntüye sahip olan dişler var. Cihaz önce ağzın bu şekilde görüntüsünü alıyor. Bu görüntü üzerinde oynayarak ideal hangi pozisyon olabilir ve ağız anatomisine uygun olarak bu en güzel ne şekle sokulabilir diye planlıyor. Sonra bu kronları, kaplamaları çıkarıyor; çürükleri temizleyip dişleri kaplamaya uygun hale gelecek şekilde kesiyoruz.
Bu teknolojide dişlerin üzerinde oynamaya gerek kalmıyor, cihaz tüm ayrıntıları en ince çizgisine kadar yapıyor. Hastaya uymaması gibi bir durum söz konusu değil. Hasta zaten nasıl yapıldığını izleyip şurası böyle olabilir mi diye yorumda bulunuyor."

Hazırlayan: Ayşegül Aydoğan/ Milliyet
Yayın tarihi: 06.09.2004
1230
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.