Sağlık

Tatilden dönen insanlar daha yorgun oluyor

Tatilden dönen insanlar daha yorgun oluyor

Dinlenmeye mi ihtiyacınız var? Tatil sizin için çözüm olmayabilir. Yeni bir araştırma, tatilden dönen insanların daha da yorgun olduklarını gösteriyor. Problem çoğunlukla tatil esnasında yeterli uyuyamamaktan kaynaklanıyor.

İşin daha da kötüsü kötü planlanan bir tatildeki gecikmeler tatil eyrinden çok geç ayrılmamıza neden oluyor. Geri döndüğümüzde ise yeni bir iş gününe uykusuz başlıyoruz.

Penn State Üniversitesi'nden psikiyatrist MD Roger Cadieux, "İnsanlar, tatilinin insan yorgunluğunu azaltacağını beklerken aksine yorgunluğu arttırıyor. Tatiller kesinlikle uyku ve dinlenme engelleriyle dolu" diye konuştu.

Gallop araştırması Amerikalıların %54'ünün tatilden yorgun döndüklerini gösteriyor. Neredeyse beş Amerikalıdan bir tanesi eve çok yorgun ve hatta bitkin döndüğünü söylüyor.

Peki neden böyle oluyor? Birçok insan son dakikaya kadar valizlerini hazırlayamadığını söylüyor. Valizler hazır olmadığı için tatilden bir önceki gece çok geç yatıyorlar ve sabah erkende tatil için yola çıkmak durumunda kalıyorlar.

Tatilde de insanlar daha geç yatmaya ve daha erken uyanmaya yatkın oluyorlar. 10 kişiden biri uyumaya çalışsa bile uyumakta zorluk çektiğini söylüyor. Kadınlar tatilde erkeklere nazaran daha çok uyku problemi yaşıyor.

Cadieux tatilcilere şunları tavsiye ediyor:

· Valizlerinizi toplamaya tatile çıkmadan birkaç gün önce başlayın.

· Gitmeden birkaç gün önce geceleri yeterli uyumaya dikkat edin.

· Valizinizde yer varsa en sevdiğiniz pijamayı ve yastığınızı da yanınızda götürmeye çalışın. Asansör ve buz makinasından uzakta sakin bir odada kalın.

· Yediğinize ve içtiğinize dikkat edin. Alkol rhat uyumanıza yardımcı olmaz. Yatmadan önce alkol almamaya özen gösterin.

· Daha fazla dinlenebileceğiniz tatilleri tercih edin.

· Bütün gece uyuyabileceğiniz bir geceyi önceden planlayın.

· Endişelenmeyin. İş yeriyle ilgili sorunların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Geri döndüğünüzde herşeyle ilgilenecek kadar vaktiniz olacaktır.

Oylama sonuçları geçmiş senelerde evden uzakta tatil yapmış 1000 yetişkinle yapılan telefon görüşmeleriyle belirlendi. Artı eksi %3'lük bir hata payı olasılığı veriliyor.
Yayın tarihi: 09.07.2002
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.