Sağlık

Tatilde ve sonrasında dikkat!

Tatilde ve sonrasında dikkat!

Tatilde havuza, denize girmek güzeldir fakat sonrasında bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlardan biri kulak yolu iltihaplarıdır.

Dış kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında silindir şeklindeki bir boşluktur. Sesin kulağa iletilmesine yardımcı olur. Dış kulak yolu kulak kepçesinin devamı olup kıkırdaktan oluşur, iç kısmı ise kemikten oluşmuştur. Her iki kısmın üstünü cilt tabakası örter. Kulak deliğine yakın dış kısımda salgı bezleri ve kıllar bulunur.

Yaklaşık uzunluğu erişkinlerde 2,5-3 cm iken çocuklarda 1,5-2 cm'dir. Kulak yolunun dış kısmında yağ salgılayan bezler bulunup kulak salgısını oluşturur. Bu salgı aslında dış kulak yolunu mikroplardan, tozdan, sudan ve yabancı cisimlerden korur; ancak uzun süreli su ile temas ve dış kulak yolunun aşırı temizliği bu tabakanın devamlılığını bozarak dış kulak yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Bu nedenle kulak yolunun sıkça ve abartılı şekilde temizliği önerilmez.

Dış kulak yolunda kurumuş birikintiye "buşon (kulak kiri)" adı verilir. Kulak kiri aslında kulağın kirli olduğu anlamına gelmez, halk arasında böyle isimlendirilmiştir. Kulak salgısı, kulak yolunu koruduğu ve geçici bir koruyucu su tabakası oluşturduğu için faydalıdır. Kulak salgısının yokluğu, kuru ve kaşıntılı bir kulağa sebep olur.

Kulak tıkanıklığı neden görülür?

Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açabilir.

- Dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması durumunda,

- Kulak salgısı koyu olan kişilerde,

- Tozlu ortamda çalışan insanlarda,

- Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi durumunda,

- Kişinin kulağını temizlemek için yabancı cisim sokması veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler nedeniyle bu akıntı birikebilir ve dış kulak yolunu tıkayabilir.

Kulak zarının delik olmasına dikkat

Havuz ve deniz suyunun kulağa girmesi sonucu, kulak tıkanıklığı ve kulak iltihapları olabilir. Özellikle kulak zarı delik olanlarda orta kulakta iltihaplanmaları gelişebilir. Dış kulak yolunda normal olarak bulunan kulak salgısı havuz veya denize girildiğinde ıslanıp şişer ve dış kulak yolunu kapatır. Mikropların üremesine elverişli ortam oluşturur ve böylece bakteriler veya mantarlara bağlı dış kulak yolu enfeksiyonlarına yol açar. Bu durumda genellikle tıkanıklık ile birlikte kulak önünde, basma ile oluşan ağrı, akıntı ve şişlik oluşabilir. Bu durumda mutlaka su ile temastan kaçınılmalı ve bir KBB uzmanıyla görüşülmelidir. Suya girmeden önce KBB kontrolü yapılmalı.

Bu nedenle;

- Havuza veya denize dalma öncesinde kulaklar bir KBB hekimi tarafından kontrol edilmeli,

- Temizliği iyi olmayan deniz ve havuzlardan uzak durulmalı,

- Kulaklarına tüp takılmış olanlar da veya müzmin orta kulak iltihabı gibi kulak zarının delik olduğu durumlarda daha dikkatli olunmalı. Vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar veya plastik kulak tıkaçları kullanılmalı,

- Nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda dalış yapılmamalı,

- Derine dalındığında oluşan basınç değişiklikleri, kulak burun boğaz bölgesinin herhangi bir yerinde bulunan enfeksiyonların diğer komşu bölgelere de yayılmasına yol açabilir.

- Dalma sırasında meydana gelen basınç değişikliği vücut tarafından ayarlanamaz ise barotravma dediğimiz olay meydana gelir. Bu durumda kulak zarında basit kanamalardan kulak zarı yırtılmaları, orta kulak enfeksiyonları, hatta iç kulak ve denge sistemi hasarına kadar değişik sorunlara yol açabilir.

- Sinüslerde problem varsa da şiddetli ağrı veya sinüzite neden olabilir.

Dış kulak enfeksiyonu belirtisi

Dış kulak yolu enfeksiyonunun en önemli belirtileri kulak ağrısı, akıntı ve işitme azlığıdır; ancak aynı belirtiler orta kulak enfeksiyonlarında da görülebilir. Eğer havuz ve deniz banyosu sonrası bu bulgular ortaya çıkar ise ilk akla gelen dış kulak yolu enfeksiyonu olmalıdır.

Kulak yolu dokunmakla ağrılıdır. Kulak deliği ödem (şişlik) sonucu kapanır. Kulak kepçesinin önünde ve arkasında ağrılı lenf bezi büyümesi olabilir. Vücut ısısında hafif yükselme ve halsizlik görülebilir. Çiğneme, esneme ve konuşma gibi çene ekleminin hareketine sebep olan davranışlar ağrıya sebep olabilir.

Tatlı suya tıkaçla girin

Yaz aylarında kaçınılmaz olarak deniz, havuz vb. ortamlarında bulunuyoruz. Dış kulak yolu iltihabı gelişmemesi için tatlı su havuzunda tıkaç kullanılması tavsiye edilir (tuzlu suda bu risk azdır), çünkü tatlı su da mikroorganizmalar daha çabuk ürer, klor da dış kulak yolunu tahriş eder ve şiddetli kulak ağrısı, iltihapla birlikte sizi çok rahatsız edebilir. Denize girerken, kulak şikayeti olmayan kişilerin tıkaç kullanması gerekmez ancak yine de denizden çıktıktan sonra dış kulak yolunun alkollü pamuk veya saç kurutma makinesi ile kurulanması da iyi bir önlem olacaktır.

Kronik orta kulak iltihabı olan kişilerin de deniz-havuzda rahatsız olan taraf için tıkaç kullanması gerekir (banyo - duş da dahil). Çocuğunuzda sıklıkla geniz eti ile birlikte görülen orta kulak sorunu (yapışkan sıvı birikimi) var ise, havuzdaki aşırı miktardaki klor burun mukozası ve orta kulağı olumsuz etkileyebilir.Bu nedenle, bu grupdaki çocukların havuza girdiklerinde başlarını suya sokmamaları uygun bir davranış olacaktır. Ayrıca suya atlayarak girmek gibi burun-orta kulak basıncının artması da çocuklarda rahatsızlık verebilir, kulak zarını zedeleyebilir.

Aynı tavsiye, sinüzit rahatsızlığı olan kişiler içinde geçerlidir. Dış kulak enfeksiyonunda tedavinin en önemli kısmı kulak yolundaki mikrobik atık ve kulak salgısının vakum ile temizlenmesi ve lokal tedavi (kulak damlası)dır.

Ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici kullanılmaktadır. Kulak yolu çok şişmiş ve tamamen kapalı ise kulak yoluna fitil konularak özel hazırlanmış damlalar ile kulak yolu 1-2 pansuman edilir. Tedavide en önemli şey, kulak yolunun 1-2 gün ara ile vakumla temizlenmesidir.
Yayın tarihi: 11.08.2006
1007
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.