Sağlık

Tatil yapmayanın saçları dökülüyor

Tatil yapmayanın saçları dökülüyor

Tatilin tüm yılın stres ve yorgunluğunun atıldığı zaman dilimi olduğunu vurgulayan uzmanlar, tatil yapmayanların saçlarının döküldüğünü, boyun ağrılarının oluştuğunu ve hafızasının zayıfladığını açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Kültür, Sağlık ve Spor Daire Başkanlığı'nda görevli uzman psikolog Elif Yazar, tatilin "olmazsa olmaz" bir zaman dilimi olduğunu söyledi. Yazar, bütün yıl stres, iş yoğunluğu, ekonomik sıkıntı ve pek çok sorunla karşı karşıya kalan kişinin tatilde stres faktörlerinden uzaklaştığına dikkat çekti.

Mide şikâyetleri de çok olur
Yazar, şunları söyedi: "Kişi tatil yapmazsa yorgunluk ve stres sonucu depresyona girer. Bunu saç dökülmeleri, boyun ağrıları izler. Mide de stresin en çok yansıdığı organdır ve tatil yapmayan insanlarda mide şikâyetleri yüksektir. Tatil yapmayanlarda zamanla kontrol edilemeyen öfke patlamaları baş gösterir. Bu durumda da en çok zararı yakınları görür."

Hafızası ve konsantrasyonu zayıflar
"Bu kişilerde, hafıza zayıflaması, konsantrasyon eksikliği, karar verme mekanizmasının devre dışı kalması da görülebilir" diyen Yazar, şöyle devam etti: "Mutlaka lüks tatil köylerinde ya da kent dışında tatil yapmak gerekmez. Önemli olan kişinin kendini rahat hissetmesi. Evinde tatil yapan kişiler, ailelerine ve hobilerine zaman ayırabilir."

Yayın tarihi: 12.08.2002
615
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.