Sağlık

Taş devrinde hem şiddet hem de tedavi vardı

Taş devrinde hem şiddet hem de tedavi vardı

36 bin yıl önce ucu keskin bir taşla başına vurularak yaralanan bir insanın kafatasının bulunması, ilk insanların silahlarını avlanmak dışında birbirlerine şiddet uygulamak için de kullandıklarını ortaya koydu.

Saldırıya uğrayan insanın, ağır yarasına rağmen hayatta kalmış olması ise, olaydan sonra bazı insanların ona yiyecek verdiği ve tedavi ettiğini gösterdi. Dolayısıyla ilk insanların bakım ve tedavi gibi sosyal zorunlulukların da farkında oldukları anlaşıldı.

Kaybolmuş Neanderthal türlerinden olan genç bir erkeğe ait kafatası, Fransa'nın Charente Maritime bölgesindeki St Cesaire köyünde bulundu. Zürih Üniversitesi'nden Christoph Zollikofer ve ekibi, bilgisayar yardımıyla kafatasının sahip olduğu başın şeklini ortaya çıkardılar ve yaptıkları inceleme sonucu, kurbanın muhtemelen bir taş balta darbesi sonucu travma geçirdiğini saptadılar. Bunun bir kaza olmadığı ve büyük olasılıkla sosyal bir tartışma sonucu çıkan kavgada adamın silahlı saldırıya uğradığı anlaşıldı. Saldırının ardından adama diğer insanların yiyecek verdikleri ve tedavi ettikleri de belirlendi.
Yayın tarihi: 24.04.2002
772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.