Sağlık

Tartıda değil, vücutta fark ediliyor

Tartıda değil, vücutta fark ediliyor

Yağ yakıcı, yağ dokusunu parçalayıcı yöntemler, özellikle kalori kısıtlamasıyla sıkı diyetler yapamayanların tercihi.

Dr. Ali Kerim Diler karbondioksit tedavisiyle yüzlerce kişiyi "inceltti". Kilo verilmese bile bir-iki beden incelme olduğunu belirten Diler, "İkinci ayda 'ne kadar zayıfladın' denmeye başlar. 3 kilo verilse bile iki beden fark ediyor. Çünkü hasta, bölgesel yağ dokusundan kaybediyor. Olayın sırrı burada" diyor

Son birkaç yıldır popüler olan karbondioksit tedavisi de bunlardan biri.
Yöntem, hiç kilo vermeden dahi bir iki beden küçülmeyi vaat ettiğinden başta ünlüler olmak üzere yüzlerce kişinin imdadına yetişiyor. Zuhal Olcay, Okan Bayülgen, Halil Ergün, Günseli Kato gibi isimler de "karbondioksit"e rağbet eden
ünlülerden birkaçı.

Karbondioksit yöntemini bugüne kadar yaklaşık 2 bin kişiye uygulayan Dr. Ali Kerim Diler, dört yıl önce başladığı yöntemin bugün geldiği noktayı baktığı hasta sayısıyla özetliyor. Günde 10-15 hastada gerçekleştirdiğini söylediği yöntemi, diğer uygulamalarla destekleyerek bugüne dek ortalama 5 bin kişide gerçekleştirdiğini anlatıyor.

Uyguladığı yöntemleri "medikal estetik" olarak tanımlayan Diler, ameliyat dışı yapılabilecek her türlü tedavinin bu alanda yer bulduğunu söylüyor. Diler lokal yağlanma tedavisinde karbondioksitin önemli bir yeri olduğunu belirterek uygulamayı tek başına değil, diğer yöntemlerle birlikte yaptığını ifade ediyor.

Basen, göbek ve bel yağlanması vakaları için ideal
Medikal estetik yöntemlerinin mümkün olduğunca cerrahi işlemleri azaltarak hasta konforunu artırdığını belirten Diler, böylelikle hastayı sosyal yaşamdan fazla uzaklaştırmadan, bir yandan da maliyetleri düşürerek avantaj sağladığını söylüyor. Diler bu yöntemlerin sırrını şöyle açıklıyor: "Karbondioksit tedavisini desteklediğimiz metotlardan biri mezoterapi. Mezoterapide deri altına yağ erimesini kolaylaştırıcı enzim ve aminoasitler enjekte ediliyor. Elektrolipoliz dediğimiz bir başka yöntemle de yağ dokusunun içine iğneler yerleştiriyoruz. Bunlara iki ucundan alçak frekansta elektrik akımı veriyoruz. LPG ve lenf drenajı ile powerplate dediğimiz bir titreşim sistemini kullanıyoruz. Bir fitness sistemi olarak ortaya çıkan powerplate'in vücudu yoğun vibrasyonla titreştirip hem metabolizmayı hızlandırmak hem kasları sıkılaştırmak gibi hedefleri var. Bütün bu tedavileri hasta tipine, yağlanma şekline, selülit tipi gibi tüm parametreleri göz önünde bulundurarak ayarlıyoruz. Önemli olan kası şekillendirmek, vücutta yağ dokusunun doğru dağılımını sağlamak."
Diler karbondioksit tedavisinin şişmanları zayıflatacak bir yöntem olmadığını vurgulayarak şunları söylüyor: "Yöntemi uyguladığım hasta tipi normal ya da normalden biraz fazla kilolu (3-5 kilo fazlası) olup bu fazlalığı belli bölgede toplanmış kişiler. Örneğin erkeklerde göbek-bel, kadınlarda basen bölgesindeki yağlanmada tercih ediyoruz. Hastaya genellikle yağ ölçümleri yapıyoruz. Erkeklerin vücut ağırlıklarının yüzde 10-20'sini, kadınların vücut ağırlıklarının yüzde 20-30'unu yağ oluşturur."

Bu tedavi protein ağırlıklı diyetle destekleniyor
Uygulanan diyet programının özelliği ise kas dokusunu sağlam tutmak için proteinden zengin bir beslenme tarzını yerleştirmek. Kaloriden hafif, proteinden zengin, karbonhidratın dengeli verildiği diyette yine 2-3 ara öğün olmak üzere toplam 5-6 öğün yemek yemek esas. Diler diyet programını da şöyle özetliyor: "Izgara, et, salata gibi yiyecekleri öğle öğünlerinde yiyip, karbonhidrat tarzı besinleri akşam yemelerini tavsiye ediyoruz. Hasta hiçbir şey yapamıyorsa 2-2,5 saatte bir şey yemeli. İstersen pasta ye ama onu atlama diyoruz. Ara ara, azar azar bir şeyler yemesi, bol su içmesi gerekiyor."

Karbondioksit tedavisi, haftada 1-2 kez uygulanıyor ve tedavi süresi 10 ile 20 hafta arasında değişiyor. Bazen hastaya hiç kilo kaybettirmeden incelme sağlandığını anlatan Diler, sözlerini şöyle sürdürüyor: "İlk bir ayın sonunda hastada değişimler olur. İkinci ayın sonunda çevreden, 'Ne kadar zayıfladın' denmeye başlar. 3 kilo bile verse inceliyor, iki beden fark ediyor. Çünkü yağ dokusundan kaybediyor. Olayın sırrı burada. Tartı değerine değil, bedene bakmak lazım. Yağ dokusundan kaybedince iki beden fark ediyor hasta. Hatta beden ölçüsü hiç kilo vermeden de fark eder."

Karbondioksit tedavisi nedir?

"Karbossi terapi" olarak da bilinen ve karbondioksit gazının yağ dokusuna verilmesi esasına dayanan bu yöntemle, karbondioksit gazı yağ dokusuna giderken mekanik bir etkiyle yağ hücrelerini parçalıyor. Dolaşım yetersizlikleri ve yara iyileşmesi gibi başka tıbbi sorunlarda da kullanım alanı bulan karbondioksit gazı, kılcal damarları genişleterek kan akımını artırıyor; böylelikle o bölgenin oksijenlenmesini sağlıyor. Daha fazla oksijenlenme dolaşımı, yara iyileşmesini ve yağ erimesini hızlandırma özelliği gösteriyor. Dolaşımın hızlandırılmasına yönelik aynı prensip, selülit tedavisinde de başarılı sonuç veriyor.

Hazırlayan: Ayşegül Aydoğan/ Milliyet
Yayın tarihi: 14.02.2005
1011
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.