Sağlık

Tarihi geçmiş ilaca dikkat!

Tarihi geçmiş ilaca dikkat!

İlaçları buzlukta saklamamaya ve tarihlerini kontrol etmeye özen gösterin.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, son kullanma tarihleri geçmiş ilaçlara karşı uyardı.

Prof. Dr. Yorulmaz ''İlaç kullanırken vücutta kızarıklık, sivilce kaşıntı gibi yan etkiler ortaya çıkarsa, ilaç kesilmeli ve doktora danışılmalıdır. İlacı kullanacak kişi gebe veya emzikli ise başvurulan hekim bu konuda bilgilendirilmelidir. Aksi halde alınan en basit bir ilaç bile bebek için tehlikeli olabilir' dedi.

Nasıl saklanmalı?

İlaçların kutuları üzerinde nasıl ve ne şartlarda saklanmaları gerektiğinin yazılı olduğunu ifade eden Prof Dr. Yorulmaz, oda sıcaklığında saklanması öneriliyorsa evde doğrudan güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde saklanması gerektiğini, buzdolabında saklanması önerilen ilaçların buzdolabının kapağında değil, orta raflarda saklanmasını önerdi. Yorulmaz, ''Buzluğa asla ilaç konmamalı' dedi.
Yayın tarihi: 13.03.2007
865
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.