Sağlık

Tansiyonu düşürmenin ilacı: 'uyku'

Tansiyonu düşürmenin ilacı: 'uyku'

Hollandalı bilim adamlarına göre, uyku sırasında salgılanan ve vücudun biyolojik saatinin düzenlemesine yardımcı olan melatonin hormonu, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılabilir.

Araştırmacılar, hasta uyumadan önce verilen bir miktar melatonin hormonuyla, tansiyonu düşürmenin mümkün olduğunu tespit etti.

Daha çok kıtalararası uçuşlar sonrası meydana gelen ve "jet lag" olarak tanımlanan geçici uyku bozukluğunun tedavisinde kullanılan melatonin hormonunun, vücudun 24 saatlik devrini düzenlediği bunun sonucu olarak da gece boyunca kalp atış hızı ve tansiyonu düşürdüğü belirtiliyor.

Yüksek tansiyon, uzun vadede kan damarlarına ve iç organlara zarar vererek hayati tehlike yaratacak problemlere yol açabiliyor.

Melatonin hormonunun tansiyon üzerindeki etkileriyle ilgili araştırma, Amsterdam'daki Beyin Araştırma Enstitüsü tarafından tedavi olmamış, yüksek tansiyon hastası 16 erkek üzerinde yapıldı. Hastaların bir bölümüne üç hafta boyunca melatonin kürü uygulandı. Araştırmanın sonunda geceleri melatonin verilen hastaların, bu süre boyunca tansiyonlarının dikkat çekecek kadar düştüğü gözlendi.

Ancak uzmanlar, melatoninin tansiyon hastalarında kullanılması için henüz erken olduğunu ifade etti.


Yayın tarihi: 22.01.2004
980
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.