Sağlık

Tansiyon ilaçlarındaki sürpriz bulgu

Tansiyon ilaçlarındaki sürpriz bulgu

Tansiyon ilaçlarının, akciğer kanserinin tedavisinde kullanılabileceği tespit edildi.

ABD'de yayınlanan 'Cancer Research' adlı dergide çıkan makaleye göre, laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde,kandaki 'anjiotensin' hormonunu artıran tansiyon ilaçlarının, akciğer tümörlerini yüzde 30 oranında azalttığı belirlendi.

Deneyler umut verici
Wake Forest Üniversitesi'nden Patricia Gallagher başkanlığındaki araştırma ekibinin çalışması, bu ilaçlarla tedavi edilmeyen farelerdeki tümörlerin, aynı zaman dilimi içinde iki kat arttığını gösterdi.

Bu ilk çalışma
Araştırma ekibinden Ann Tallant, bunun, bu hormonun kanser tümörlerini azalttığına dair ilk çalışma olduğunu belirtti ve bu sonuçların, akciğer kanserinin tedavisi için yeni bir yöntem geliştirilebileceğini düşündürdüğünü vurguladı.

Tallant, 'anjiotensin' hormonunun kanseri tedavi etme potansiyelini araştırma fikrinin, tansiyon tedavisi gören hastalar arasında akciğer kanserinin çok az görülmesinden doğduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 29.03.2007
679
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.